Home Aktualności Wirtualne „waluty”, takie jak bitcoin, litecoin czy ether nie są emitowane i...

Wirtualne „waluty”, takie jak bitcoin, litecoin czy ether nie są emitowane i gwarantowane przez bank centralny i nie są prawnym środkiem płatniczym – przypomina NBP i Ministerstwo Finansów.

Czym są wirtualne „waluty”

Organizatorzy akcji przypominają, że kryptowaluty nie są ani emitowane, ani gwarantowane przez bank centralny. Nie są też prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych i nie są powszechnie akceptowane w punktach handlowo-usługowych.

NBP i KNF podkreślają również, że „waluty” wirtualne, używane jako imitacja pieniądza, są tylko cyfrową reprezentacją umownej wartości wśród ich użytkowników. W dodatku nie wiadomo, kto stoi za emisją danej kryptowaluty. Może się na przykład okazać, że inwestor w kryptowalutę uczestniczy w piramidzie finansowej czy nawet w finansowaniu terroryzmu.

Strona www o kryptowalutach

Na stronie uwazajnakryptowaluty.pl dostępne są szczegółowe informacje o wirtualnych „walutach”, ryzyku inwestycyjnym związanym z nimi, a także pytania i odpowiedzi oraz opinie instytucji finansowych.

Źródło: www.kurier.pap.pl