Home Aktualności W lutym 2015 działalność gospodarczą zarejestrowało ponad 20 tys. osób

W lutym 2015 działalność gospodarczą zarejestrowało ponad 20 tys. osób

W lutym 2015 r. wniosek o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej złożyło w Polsce 20 010 osób. Najwięcej w województwie: mazowieckim śląskim i wielkopolskim. Ministerstwo Gospodarki przypomina, że rejestracji firmy można dokonać samodzielnie online lub za pośrednictwem pełnomocnika, a także osobiście w dowolnym urzędzie gminy. Czynności te są całkowicie wolne od opłat.

Dzięki działającemu od 1 lipca 2011 r. rejestrowi CEIDG działalność gospodarczą można założyć przez internet, a także ją wznowić, zawiesić lub zamknąć z dowolnego miejsca, bez konieczności odwiedzania poszczególnych urzędów. Wniosku o wpis do CEIDG dokonuje się za pomocą jednego, zintegrowanego formularza.

Za pomocą CEIDG można również uzyskać dane konkretnych osób prowadzących w Polsce firmy. Rejestr ma służyć także zwiększaniu bezpieczeństwa obrotu gospodarczego poprzez centralne udostępnianie informacji m.in. o koncesjach, licencjach, zezwoleniach i wpisach do rejestru działalności regulowanej. Wpisy publikowane w CEIDG są w pełni rzetelne, bo weryfikowane przez kilka urzędów, w tym Krajowy Rejestr Karny. Sprawdzana jest tożsamość składającego wniosek oraz ewentualne zakazy prowadzenia działalności gospodarczej.

źródło: Ministerstwo Gospodarki