„Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie” – podpisz petycję! Coraz więcej podpisów pod petycją Rzecznika MŚP. Ponad 42 000 osób przeciw negatywnym zmianom podatkowym w Polskim Ładzie. Po protestach przedsiębiorców rząd rozważa zmianę stanowiska

Ponad 42 000 osób podpisało petycję Rzecznika MŚP przeciw negatywnym zmianom podatkowym w Polskim Ładzie. Po protestach przedsiębiorców rząd rozważa trzykrotne zmniejszenie składki zdrowotnej. Petycję „Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie” można wciąż podpisać na stronie https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/.

„Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie". Podpisz petycję! - mężczyzna stoi przy stole, a 4 osoby siedzą przy  i robią notatki.
„Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie”. Podpisz petycję!

Zdaniem Rzecznika MŚP przede wszystkim Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców. W szczególności rozliczających się podatkiem liniowym. W 2019 roku było ok. 700 tysięcy takich firm w Polsce. Proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50%, z obecnych 19% do 28% bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku. Aby zapobiec niekorzystnym zmianom podatkowym Rzecznik MŚP zainicjował na początku sierpnia br. petycję „Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie”, którą w tydzień poparło ponad 10 000 osób. 

Podwyższenie podatku liniowego o 9 proc. oznacza, że o 9 proc. będzie mniej pieniędzy na rozwój

Podczas spotkania z przedsiębiorcami w Bydgoszczy Rzecznik MŚP podkreślał, że  „propozycja Polskiego Ładu, dotycząca podwyższenia podatku liniowego jest niekorzystna nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla budżetu państwa, bo po zmianach wpływy z tego tytułu nie wzrosną, a spadną”. Ponadto wielu przedsiębiorców jeszcze liczy straty po lockdownie, a już od nowego roku ma ponieść znacznie większe koszty na rzecz państwa.

Efektem konsultacji Rzecznika MŚP jest dynamicznie rosnące poparcie dla petycji. Głos przewijającego się niezadowolenia przedsiębiorców z rządowych propozycji podatkowych odbił się echem także wśród rządzących. Najbardziej dotkliwym obciążeniem dla firm jest składka zdrowotna uzależniona od dochodu. Nie będzie można odliczyć jej od podatku. Jednak według informacji, potwierdzonych m.in. przez Głównego Ekonomistę Ministerstwa Finansów – Łukasza Czernickiego rozważane jest trzykrotne zmniejszenie wysokości składki do 3%.

Źródło: Rzecznik MŚP