Technologia V2X, czyli o komunikacji na linii człowiek-samochód. Vehicle-to-Everything (V2X) to rozwiązania z zakresu komunikacji samochodów z otoczeniem, które umożliwiają rozwój pojazdów autonomicznych oraz tworzenie nowych gałęzi biznesu. Dzięki nim już w ciągu dekady możemy być użytkownikami ruchu drogowego znanego dotychczas z filmów science-fiction. Jak to działa i w jaki sposób wpłynie na nasze życie?

Vehicle-to-Everything (V2X) to technologia umożliwiająca pojazdom komunikowanie się między sobą i ze swoim otoczeniem za pomocą bieżącej wymiany danych. To rozwiązanie, które może w niedalekiej przyszłości znacząco wpłynąć na rozwój przemysłu motoryzacyjnego, za sprawą przyspieszenia rozwoju pojazdów autonomicznych, oraz szeroko rozumianej mobilności, wpływając na bezpieczeństwo dróg, przepustowość tras czy zmniejszenie negatywnego wpływu transportu na środowisko naturalne. V2X ma także przekazywać nieograniczoną ilość danych dotyczących ruchu drogowego, wypadków, a nawet przewidywać przebieg ewentualnej kolizji.

Technologia V2X, czyli o komunikacji na linii człowiek-samochód - prześwietlenie głowy człowieka na tle procesorów.
Technologia V2X, czyli o komunikacji na linii człowiek-samochód

Pulę danych zgromadzonych w trakcie jazdy można wykorzystać także do identyfikacji wzorców ruchu i tworzenia profili kierowców. Dzięki temu, prowadzący pojazd jest dodatkowo zabezpieczony, nawet w przypadku awarii. W sytuacji nadzwyczajnej uruchamiane są alarmy, które samoczynnie dostosowują cyfrowe i mechaniczne komponenty pojazdu.

Technologia V2X toruje drogę do autonomicznych aut

V2X ma szansę okazać się rozwiązaniem, które nie tylko pomoże kierowcom lepiej rozumieć się ze swoimi autami. Utoruje ono również drogę dla pierwszych prawdziwie autonomicznych aut. Eksperci prognozują, że do realizacji tej wizji potrzeba jeszcze dziesięciu lat. Dziś, wiele spośród zaawansowanych technologii nie jest jeszcze wystarczająco gotowych, a kluczowym czynnikiem jest zadbanie o cyfrowe bezpieczeństwo pojazdów. Największym wyzwaniem na obecnym stadium rozwoju technologii jest zapewnienie jej niezawodnego narzędzia łączności oraz zabezpieczenie przed cyberprzestępcami.

Podstawową technologią komunikacji V2X mają być sieci WLAN lub komórkowa, które zapewniają kolejno: większy stopień standaryzacji oraz możliwość komunikacji na większym obszarze i łatwiejszą migrację do sieci 5G. W kontekście cyberbezpieczeństwa największym wyzwaniem będzie zapewnienie autonomicznym pojazdom zgodności ich oprogramowania ze standardami kontroli danych.

Technologia V2X dla biznesu

Wiele wskazuje na to, że technologia V2X będzie miała niebagatelny wpływ na otoczenie, także biznesowe. Wraz z Vehicle-to-Everything rozwiną się nowe modele biznesowe, obejmujące innowacje produktowe, procesowe i monetyzacyjne. Na przykład, elastyczna i efektywna współpraca pomiędzy dostawcami sieciowymi a producentami części samochodowych otworzy szeroki wachlarz ofert i usług posprzedażnych, takich jak dokładne ubezpieczenia oparte na użytkowaniu.

Wpływ V2X na biznes jest ogromny i nie ogranicza się wyłącznie do branży motoryzacyjnej. Jest bardzo prawdopodobne, że V2X obejmie technologię beaconów, a to sprawi, że w jego zasięgu i możliwości zastosowania znajdzie się handel detaliczny.

Źródło: L&T Technology Services