Home Aktualności Sytuacja na polskim rynku pracy jest coraz lepsza

Sytuacja na polskim rynku pracy jest coraz lepsza

W zeszłym tygodniu opublikowano wyniki dotyczące polskiej stopy bezrobocia. Wrześniowy wynik (8,3%) potwierdził poprawę sytuacji gospodarczej w kraju. W porównaniu ze strefą euro, gdzie stopa bezrobocia wynosi 10,1%, jest to tym bardziej pozytywny wynik. Za spadkiem bezrobocia obserwujemy także wzrost przeciętnego wynagrodzenia, które rośnie pomimo zauważalnej w tym roku w Polsce inflacji.

Należy jednak koniecznie wspomnieć, że ryzyko wzrostu bezrobocia wzrośnie najprawdopodobniej na przełomie roku ze względu na efekty sezonowe. Powinien to być jednak wzrost krótkoterminowy, a jeżeli do niego dojdzie, to na wiosnę przyszłego roku sytuacja powinna się znowu polepszyć. Z punktu widzenia rynku pracy oczywiście istotną rolę będzie odgrywać również rozwój gospodarki w Europie, przede wszystkim w Niemczech.

Wskaźniki prognozujące również potwierdzają pozytywne perspektywy dla gospodarki europejskiej. Wszystkie październikowe indeksy PMI w strefie euro są powyżej 50 pkt. Przykładowo dla Polski ważny indeks PMI w sektorze wytwórczym w październiku był na poziomie 53,3 pkt. Pozytywny rozwój powinien mieć miejsce również u głównego polskiego partnera handlowego – Niemiec. Przynajmniej wskazuje na to rosnący wskaźnik koniunktury Ifo, który w październiku otrzymał 110,5 pkt.

W zeszłym tygodniu złotówka nie miała większych impulsów do zmian, kurs pozostał więc w ostatnio notowanych okolicach. Kurs EUR/PLN zakończył tydzień na poziomie 4,34, a USD/PLN na poziomie 3,95.

 

Malwina Krakus, analityczka AKCENTY