MSZ informuje: Przekraczanie granicy Polski w święta wielkanocne.

W związku ze stanem epidemii odradzamy wszelkie podróże w święta wielkanocne. Osobom, które będą jednak z ważnych przyczyn planować przyjazd do Polski, przypominamy! W związku COVID-19 na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą jest tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Granicę RP można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach, a wzmożony ruch powoduje wydłużenie czasu oczekiwania na przejściach granicznych. Zatem apelujemy, by planując podróż, w miarę możliwości wybierać przejścia graniczne o mniejszym natężeniu ruchu.

Granica z Niemcami

Granicę z Niemcami można przekraczać przez przejścia drogowe. Są to Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą.

Granica z Litwą

Granicę z Litwą można przekroczyć w Budzisku i Ogrodnikach, ze Słowacją w Barwinku i Chyżnem.

Granica z Czechami

Na granicy z Czechami funkcjonują przejścia: Cieszyn-Chotebuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołaz. Przejście Cieszyn-Český Tešín (Most Przyjaźni) tylko z ruchem pieszym. Należy jednak pamiętać, że tranzyt przez Czechy dla ruchu osobowego pozostaje zamknięty. Zatem możliwy jedynie przejazd tirów i ciężarówek.

Należy jednak pamiętać, że czasy oczekiwana na przekroczenie granicy podajemy na stronie Straży Granicznej.

Obowiązkowa kwarantanna a święta wielkanocne

Należy pamiętać, że obecnie wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski muszą poddać się obowiązkowej 14-dniowej domowej kwarantannie. Dlatego podczas kontroli na granicy każdy podróżny ma obowiązek podać adres, pod którym będzie ją odbywał. Zatem jeśli podróżny nie może odbywć jej w miejscu zamieszkania, to może to być miejsce zbiorowej kwarantanny. Informacje te są wprowadzane bezpośrednio do bazy danych i automatycznie przekazują je właściwym służbom, które będą weryfikować, czy obowiązek kwarantanny jest realizowany.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach kwarantannę skrócić może jedynie państwowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce odbywania kwarantanny lub inny podmiot, upoważniony przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Źródło: MSZ