Home Aktualności Rynek walutowy. Grecja zmienia taktykę

Rynek walutowy. Grecja zmienia taktykę

Piątkowe spotkanie Eurogrupy w Rydze ostatecznie przyniosło postęp w negocjacjach, choć nie taki, jakiego wszyscy oczekiwali. Grecja dokonała zmian w zespole negocjacyjnym osłabiając pozycję ministra finansów Varoufakisa, którego twarda (i arogancka) postawa rodziła więcej kłopotów niż pożytku.

Zespół będzie teraz koordynowany przez głównego doradcę ekonomicznego Syrizy Tsakalotosa, a zmiany już zaczynają owocować doniesieniami, że Grecja przygotowała projekt ustawy uwzględniającej żądania pożyczkodawców. Informacje doprowadziły wczoraj do wzrostów na ateńskiej giełdzie i spadku rentowności greckich obligacji, jednakże na rynku walutowym reakcja była ledwo dostrzegalna. Wygląda na to, że inwestorzy na rynku EUR w dalszym ciągu z rezerwą podchodzą do informacji związanych z Grecją i premia za ryzyko może zostać „zdjęta” z unijnej waluty wyłącznie po poznaniu twardych faktów. Z drugiej strony opór w uruchomieniu rajdu na EUR/USD pokazuje, że wspomniana premia może nie być zbyt duża, a dla wyceny EUR istotniejsza może pozostawać polityka ECB, która generuje słabość waluty w długim terminie. Jeśli rynek faktycznie czeka na twarde postanowienia, najwcześniej może je otrzymać 11 maja na następnym posiedzeniu Eurogrupy.

Poniedziałek był bardzo dobrym dniem w wykonaniu walut rynków wschodzących ze złotym szybko odrabiającym straty do euro z piątku i powrotem EUR/PLN pod 4,00. Wczoraj wskazywaliśmy, że bliskość końca miesiąca może przemawiać za realizacją zysków z długich pozycji w PLN (przy frustracji z pogłębienia spadków poniżej 3,97), mimo że nastroje wokół złotego pozostają pozytywne. Jednak wczorajsze zachowanie rynku sugeruje, że kapitulacja części inwestorów została wykorzystana jako okazja do wejścia dla innych, a według rynkowych pogłosek, za popytem na PLN stał kapitał spekulacyjny. Rynki wschodzące pozostają zakładnikiem oczekiwań dotyczących polityki Fed – im wcześniej rozpoczną się podwyżki stóp procentowych, tym większa presja na wyjście kapitału z emerging markets. Wczorajsza dobra postawa walut rynków wschodzących pokazuje, że inwestorzy nie liczą na prędkie zmiany w nastawieniu Fed i w takich warunkach złoty może mieć jeszcze nieco pola do umocnienia.
Wtorkowe kalendarium nie imponuje, choć wygląda ciekawiej niż poniedziałkowe. Przed południem w centrum uwagi znajdzie się wstępny szacunek PKB za pierwszy kwartał z Wielkiej Brytanii (10:30). Konsensus zakłada wyhamowanie dynamiki do 0,5 proc. k/k z 0,6 proc. na koniec 2014 r. Za spowolnieniem przemawiają słabsze odczyty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z początku roku. Funt będzie wrażliwy na dane, choć rozpiętość prognoz jest niewielka (0,4-0,6 proc.) i odczyt w tym zakresie nie powinien przynieść gwałtownych skoków kursu. Popołudniowe odczyty z USA mogą zejść na drugi plan, gdyż inwestorzy wyczekują ważniejszych wydarzeń jutro – PKB i FOMC. O 15:00 indeks cen domów S&P/Case-Shiller ma wzrosnąć o 0,7 proc. m/m, a o 16:00 indeks zaufania konsumentów ma wskazać na dalszy wzrost optymizmu gospodarstw domowych (prog. 102,2).

Sporządził: Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.