Rynek usług HR szybko wraca do normalności. Początek 2021 roku przyniósł znaczną poprawę na rynku usług HR. Eksperci są zgodni: to będzie dobry rok dla rynku usług HR. Polska może poszczycić się obecnie najniższym bezrobociem w Europie. Trend ten był już mocno widoczny od połowy 2020 roku, pierwsze miesiące tego roku tylko go utrwaliły. Pandemia miała ogromny wpływ na funkcjonowanie wielu firm. Jednak ogólny bilans nie jest tak negatywny jak początkowo przewidywano.

Rekrutacje stałe jak przed pandemią

Już od trzeciego kwartału 2020 roku stopniowo poprawia się sytuacja na rynku rekrutacji stałych. W pierwszym kwartale tego rok (1Q2021) firmy Polskiego Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan, odnotowały w tym obszarze obroty na tym samym poziomie co na początku 2020 roku, czyli 39 mln PLN. W stosunku do poprzedniego kwartału mamy wzrost na poziomie 6%.

 Rynek usług HR szybko wraca do normalności-  wykres słupkowy, wartość rynku rekrutacji stałych na rzecz polskich pracodawców.
Rynek usług HR szybko wraca do normalności

Warto wiedzieć, że po pierwszym wstrząsie zamknięcia gospodarki w marcu ubiegłego roku, duża część firm cały czas zatrudniała. Przede wszystkim branże: e-commerce, IT, logistyka, wiele gałęzi przemysłu. Po olbrzymim spadku liczby ofert pracy w ubiegłym roku, rok 2021 przyniósł znaczną poprawę. Według raportu Element i Grant Thorton, w kwietniu 2021 roku opublikowano blisko dwa razy więcej ofert pracy niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku.

Pracownik tymczasowy potrzebny od zaraz

Liczba pracowników tymczasowych w 1Q2021 wzrosła o 22%. Firmy członkowskie PFHR zatrudniały w tej formie 86 tys. osób. Szybciej, bo o 28% wzrósł współczynnik FTE, czyli liczba przepracowanych godzin w przeliczeniu na pełne etaty. Co wskazuje na wzrost średniej liczby godzin przepracowanych przez jednego pracownika. Blisko 89% wszystkich pracowników w firmach członkowskich PFHR zatrudnionych było w na podstawie umów o pracę.

Rynek usług HR szybko wraca do normalności - wykres słupkowy, liczba pracowników tymczasowych zatrudnionych w firmach członkowskich.
Rynek usług HR szybko wraca do normalności

Jeszcze szybciej, bo o 35% rok do roku wzrosły obroty w zakresie pracy tymczasowej. Wśród firm członkowskich PFHR osiągnęły one poziom 881 mln PLN. Wartość całego polskiego rynku w tym zakresie szacujemy na ok. 1,6 mld PLN.

Źródło: Konfederacja Lewiatan