Rośnie liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych na polskich drogach. Statystyki prowadzone przez policję dostarczyły niepokojących danych. Choć w ostatnich latach odnotowano mniej poszkodowanych i zabitych w wypadkach drogowych, to nadal liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców nie spada i sięgnęła w tym roku już ponad 60 000. 

Eksperci przeanalizowali statystyki policji z ostatnich czterech lat, zauważając niebezpieczny trend. Pomimo szeregu kampanii społecznych oraz zaostrzenia kar dla pijanych kierowców, liczba zatrzymanych nietrzeźwych osób nie spada.

Rośnie liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych na polskich drogach - infografika, liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców
Rośnie liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych na polskich drogach

W roku 2020 można zauważyć spadek liczby nietrzeźwych kierowców. Wytłumaczenie tego stanu rzeczy jest dość oczywiste. Z uwagi na pandemię Covid-19, lockdown i ograniczenia w poruszaniu się, ruch na drogach był zauważalnie mniejszy. Jednak już 2021 roku liczba kierowców nietrzeźwych podczas kontroli była dokładnie taka sama, jak w 2019 roku (dane na dzień 24.10). Ponadto warto zauważyć, że wszystkie inne statystyki, jak ogólna liczba wypadków, rannych czy zabitych w zdarzeniach drogowych utrzymuje tendencję spadkową. 

Wakacje coraz bardziej niebezpieczne

Z roku na rok szczególnie rośnie liczba nietrzeźwych kierowców w okresie wakacyjnym. Dwa lata temu ta statystyka wzrosła rok do roku o 850 osób (5,4%). W 2020 roku o 588 osób (3,5%) i aż o 977 osób w 2021 roku (5,7%).

Rośnie liczba nietrzeźwych kierowców zatrzymanych na polskich drogach - infografika, liczna zatrzymanych nietrzeźwych kierowców w okresie wakacyjnym.

Należy zauważyć, że pandemia nie miała wpływu na statystyki zatrzymanych nietrzeźwych kierujących w okresie od czerwca do końca sierpnia. Wynika to po części z faktu, iż po zniesieniu większości wiosennych obostrzeń Polacy tłumnie ruszyli na wakacje. Wg danych z badania Kongsberg Automotive ponad 60% Polaków wyjeżdża na wakacje samochodem. 

Krytyczny raport NIK

Opublikowany w październiku 2021 roku raport Najwyższej Izby Kontroli weryfikujący realizację Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013 – 2020 dał niepokojące wnioski. W 2021 roku częstotliwość zatrzymania kierowcy pod wpływem alkoholu wzrosła ponad dwukrotnie. W 2017 roku co 160 zatrzymany kierujący był w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Natomiast w 2021 roku jest to już co 70 kierujący. 

Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania rządu jako niewystarczające. Krytycznie wyraziła się o pracy Ministerstwa Transportu i Infrastruktury odpowiedzialnego za realizację Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Źródło: Rankomat