Punkt szczepień na COVID-19 w miejscu pracy. 27 grudnia ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 w całej Polsce. Rozpoczęto od szczepienia pracowników ochrony zdrowia, DPS, MOPS oraz personelu pomocniczego i administracyjnego placówek medycznych. Z kolei powszechna rejestracja na szczepienia zacznie się 15 stycznia, a cały proces będzie podzielony na etapy. Najpierw szczepionkę otrzymają seniorzy (60+), pensjonariusze DPS, ZOL i innych miejsc pielęgnacyjno-opiekuńczych. Ponadto także służby mundurowe i nauczyciele. W kolejnych dwóch etapach zostaną zaszczepieni pozostali chętni.

  • Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 przewiduje możliwość bezpłatnej organizacji mobilnych punktów szczepień.
  • Mogą one być uruchomione w siedzibie firmy, a skorzystać z nich będą mogli też bliscy pracowników.
  • Ubezpieczyciele zaczęli już zbierać zgłoszenia przedsiębiorców.
Punkt szczepień na COVID-19 w miejscu pracy - pielęgniarka trzyma w reku strzykawkę.
Punkt szczepień na COVID-19 w miejscu pracy

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada możliwość zorganizowania mobilnych punktów szczepień, m.in. w siedzibie przedsiębiorstwa. Choć powszechne zapisy na szczepienia jeszcze nie ruszyły, to jednostki medyczne, które mogą taki punkt zorganizować, a także ubezpieczyciele, zaczęli już zbierać chętnych do organizacji szczepień dla pracowników w firmie. Podobnie jak szczepienia w ramach NFZ, są one bezpłatne. Także organizacja punktu nie wiąże się z żadną opłatą. Co więcej, będą z nich mogły skorzystać też rodziny i partnerzy pracowników.

Jak zorganizować punkt szczepień w firmie?

Jedyne co przedsiębiorcy zainteresowani tym rozwiązaniem muszą zrobić, to zgłosić się do podmiotu oferującego takie świadczenie i podać liczbę osób, która chce się w ten sposób zaszczepić. Współpraca z odpowiednim partnerem medycznym jest konieczna, ponieważ szczepienie musi się odbyć na warunkach określonych przez NFZ. Narzucają one między innymi ścisły rygor transportu i przechowywania szczepionek. Jest to jednak przede wszystkim duże ułatwienie dla przedsiębiorcy, ponieważ cała odpowiedzialność za logistykę i szczepienie jest po stronie partnera medycznego.

Szczepienia poszczególnych grup wiekowych w firmach będą się odbywały zgodnie z etapami określonymi w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19.

Źródło: SALTUS Ubezpieczenia

Przeczytaj także: Gospodarka wróci na ścieżkę wzrostu dzięki szczepieniom

Gospodarka wróci na ścieżkę wzrostu dzięki szczepieniom. 2020 rok zakończy się spadkiem PKB Polski w wysokości 3,1 proc. Będzie to jeden z najlepszych wyników w UE. W kolejnych dwóch latach polska gospodarka będzie nadrabiała straty spowodowane pandemią, rosnąc w latach 2021-2022 o odpowiednio 4,2 proc. i 4 proc. Tak wynika z  premierowego wydania „Przeglądu Gospodarczego PIE”.