Podpisz Manifest #OnlyOneEarth w obronie naszej planety! Manifest #OnlyOneEarth może podpisać każdy, komu leży na sercu dobro naszej planety. Manifest dostępny jest na stronie www.DlaPlanety.pl w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Jesienią zostanie wysłany do Organizacji Narodów Zjednoczonych i Komisji Europejskiej.

W czasie, gdy z wielkim niepokojem śledzimy ciągłe podążanie w kierunku katastrofy klimatycznej i środowiskowej, wojna w Ukrainie dodatkowo uświadamia nam, jak kruche są podstawy naszego życia. Ponadto, jak realna jest możliwość niewyobrażalnych tragedii i cierpienia. Świadomość zagrożeń jest tym dotkliwsza, że zapowiadane konsekwencje zmiany klimatu mogą w najbliższych latach zwiększyć ryzyko nasilenia się konfliktów zbrojnych. Niszcząc całe ekosystemy, materialny i niematerialny dorobek ludzkości, istniejące więzi społeczne i tak niezbędne relacje człowieka z naturą.

– Manifest #OnlyOneEarth dotyczy każdego z nas. To głos ludzi apelujących o rozsądek i podjęcie natychmiastowych działań dla planety. Naszego wspólnego domu, w którym pragniemy pokoju, stabilności oraz zdrowego środowiska. Warunków niezbędnych do zapewnienia godnego życia człowieka – mówi Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Podpisz Manifest #OnlyOneEarth w obronie naszej planety! - inforgrafika czarno - różowa.
Podpisz Manifest #OnlyOneEarth w obronie naszej planety!

Stańmy wszyscy w obronie naszej planety

Chociaż wielu z nas podjęło już wysiłek na rzecz ratowania klimatu Ziemi, obecna sytuacja nakłada obowiązek działania na każdą osobę. Potrzebujemy już teraz, szybko i na dużą skalę, wprowadzenia energii odnawialnej i zakończenia wszelkich subsydiów na paliwa kopalne. Solidne fundamenty dla transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej i świata bez wojen wymagają zadbania w trybie pilnym o sprawiedliwość klimatyczną. Rozpoczęcia globalnego procesu odtwarzania zniszczonych ekosystemów. Ponadto także powstrzymania wszelkiej przemocy.

Walka o klimat jest nierozerwalnie związana z walką o pokój, dlatego zachęcam wszystkich do podpisania się pod Manifestem #OnlyOneEarth. Mamy tylko jedną planetę – dla nas wszystkich – podsumowuje Patrycja Adamska, Dyrektor Programowa Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Treść Manifestu została uroczyście odczytana przez aktorkę Magdalenę Popławską 3 czerwca podczas Konferencji w Łazienkach Królewskich, zorganizowanej przez  UNEP/GRID Warszawa. Konferencja zainaugurowała kampanię „Only One Earth” z okazji Światowego Dnia Środowiska (WED) oraz 50-lecia powołania Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (United Nations Enviroment Programme/UNEP), podczas historycznej Konferencji w Sztokholmie.

Kampania „Only One Earth” ma na celu przypomnienie jak ważne są działania, dzięki którym pewnego dnia będziemy mogli żyć razem jako jedna ludzkość, na jednej Ziemi, w zgodzie z naturą i sobą nawzajem.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z firmą TerGo obliczy ślad węglowy całej kampanii. Ponadto dołoży wszelkich starań, aby zredukować go do minimum.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.DlaPlanety.pl

Kampania i Manifest „Only One Earth”

Organizator: UNEP/GRID-Warszawa

Patroni honorowi: Komisja Europejska, Ambasada Szwecji, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy

Patronat medialny: PAP, Radio Zet, Rzeczpospolita, Onet, Ströer, Biznes i Ekologia, EkoGazeta, Sozosfera.pl, Ekologia.pl, Ekorynek.com, Ekologia i Rynek, Business Magazine, BiznesTuba.pl

Partnerzy Manifestu: BASF Polska, BNP Paribas Bank Polska, Carrefour, ERGO Hestia, Fundacja Veolia Polska, IKEA Retail Polska, Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska, Nhood, Polenergia, Santander Bank Polska, Stena Recycling, McDonald’s 

Partnerzy WED: 24/7Communication, Fundacja CultureLab, Syrena Communications, TerGo