Od 8 maja hotele otwarte dla wszystkich gości. Sektor turystyczny jest jednym z najmocniej dotkniętych kryzysem gospodarczym. Przyczyniły się do tego wprowadzone przeciwepidemiczne obostrzenia, które mają zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Przedstawiciele branży hotelarskiej będą mogli zacząć odbijać starty finansowe już od soboty. 8 maja następuje otwarcie hoteli dla wszystkich gości.

Działająca jako wyspecjalizowana organizacja w ramach ONZ Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) oszacowała spowodowane pandemią COVID-19 ubiegłoroczne straty branży na 1,3 bln dolarów. Pracę stracić zaś w niej miało od 100-120 mln osób.

Od 8 maja hotele otwarte dla wszystkich gości -pokój hotelowy
Od 8 maja hotele otwarte dla wszystkich gości

Pierwsze luzowania

Obecnie w Polsce z usług hotelarskich mogą korzystać jedynie osoby ze ściśle określonych grup zawodowych. Ponadto jest jednak warunek: zachowania obłożenia nieprzekraczającego 50% miejsc noclegowych. Dodatkowo w hotelach nie będą mogły jeszcze funkcjonować restauracje, zamknięte pozostaną również strefy welness&spa.

Przedstawiciele branży hotelarskiej liczą, iż wszelkie ograniczenia w działalności hoteli zostaną zniesione niebawem. Wskazują przy tym na datę 29 maja, jako odpowiednią w ich opinii do znieniesia ograniczeń w działalności hotelowych restauracji, basenów i siłowni. „Odmrożenie” czeka również branżę restauracyjną, która będzie mogła przyjmować klientów wewnątrz lokali od 29 maja, przy zachowaniu maksymalnego obłożenia 50% miejsc. Nieco wcześniej, od 15 maja, restauracje będą mogły uruchomić ogródki na świeżym powietrzu. Na tej samej zasadzie, od 29 maja funkcjonować mogą kina oraz teatry.

Plan „odmrażania branż w maju. I tak, od:

 • 8 maja działalność wznawia sektor turystyczny.
 • 1 maja ruszają wybrane aktywności sportowe (również wewnątrz obiektów).
 • 4 maja otwarcie sklepów budowlanych, meblowych oraz galerii handlowych.
 • ponadto 4 maja powrót do szkół uczniów klas I-III.
 • 4 maja otwarcie muzeów i galerii sztuki (mają działać w reżimie sanitarnym).
 • 4 maja limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach.
 • 15 maja dopuszczone zostają do użytku ogródki gastronomiczne działające przy barach i restauracjach.
 • Od 29 maja otwarcie kin oraz teatrów, z 50% limitem zajętości miejsc.
 • Do końca maja wesele, komunie oraz przyjęcia okolicznościowe będą mogły się odbywać tylko w limicie do 25 osób. A od 29 maja limit ten zostanie powiększony do 50 osób.

  Jak zapowiedział minister Adam Niedzielski 15 maja w zależności od aktualnej sytuacji mogą pojawić się kolejne poluzowania. Być może także brak obowiązku noszenia maseczek na twarzy na zewnątrz.