Home Aktualności Nowe inwestycje Toyoty w Polsce

Nowe inwestycje Toyoty w Polsce

Toyota Motor Europe rozpocznie produkcję hybrydowych skrzyń biegów w Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu w 2018 r., a także dwóch silników benzynowych – 1,5 l w 2017 roku oraz 2,0 l w 2019 roku – w fabryce Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach. Nakłady inwestycyjne obu projektów wyniosą około 650 milionów złotych, co zwiększy dotychczasowe zaangażowanie Toyoty w inwestycje produkcyjne w Polsce do ponad 4 mld zł. Projekt prowadzony był przez PAIiIZ.

Inwestycja w Jelczu-Laskowicach zakłada uruchomienie linii do produkcji silnika benzynowego TNGA 1.5 l. oraz 2.0 l. w istniejącej fabryce Toyoty. Inwestor planuje również rozwój działalności badawczo-rozwojowej w zakresie oceny jakości i wytrzymałości materiałów niezbędnych do produkcji silników. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na  lipiec 2017 r., a produkcji nowych silników we wrześniu 2019 r. Planowana wartość inwestycji w Jelczu-Laskowicach to ok. 371 mln zł. W latach 2018-2020 zatrudnienie znajdzie ok. 50 osób.

Inwestycja w Wałbrzychu polega na uruchomieniu produkcji skrzyń biegów do napędów hybrydowych. Spółka planuje uruchomienie funkcji B+R, których głównym zadaniem będzie ocena jakości i wytrzymałości materiałów do produkcji skrzyń biegów do napędów hybrydowych.

Będzie to pierwszy ośrodek produkcyjny technologii hybrydowej połączony z funkcjami B+R poza Azją i drugi poza Japonią.

Dzięki temu nastąpi transfer specjalistycznego know-how do Polski, co umożliwi wykorzystanie nabytej wiedzy w następnych projektach, przeprowadzanych w przyszłości. Inwestycja w Wałbrzychu opiewać będzie na kwotę ok. 278 mln zł i wiąże się z utworzeniem kilkudziesięciu nowych miejsc pracy do 2018 roku.

Toyota w Polsce działa od 1991 r., łącznie we wszystkich spółkach podległych zatrudnia ok. 3000 pracowników. Dotychczasowe inwestycje grupy w Polsce to około 760 mln euro. (MR)

 

źródło: PAIiIZ