Nieruchomości prestiżowe – 2022 rokiem poszukiwania okazji. Nadchodzące miesiące będą dla inwestorów i osób zamożnych okresem poszukiwania okazji na rynku nieruchomości, także w segmencie lokali luksusowych oceniła w czasie webinaru Klubu Inwestorek Indywidalnych Karolina Kaim, prezes zarządu Blueprint Group od lat specjalizująca się w segmencie nieruchomości prestiżowych.
 
Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce to nadal nisza. Według analiz JLL z jesieni 2021 roku apartamenty takie stanowią zaledwie 1% rynku. Co w praktyce oznacza, że kupujący poszukujący na rynku deweloperskim nieruchomość klasy premium mieli w połowie minionego roku w Polsce do wyboru zaledwie ok. 300 tego typu mieszkań. Segment ten w Polsce ciągle ewaluuje, a oczekiwania zamożnych klientów są coraz większe. O klasie premium zaczynamy mówić w przypadku kiedy nieruchomość kosztuje ok. 3-4 mln zł.

Nieruchomości prestiżowe - 2022 rokiem poszukiwania okazji - luksusowy apartament w centrum miasta
Nieruchomości prestiżowe – 2022 rokiem poszukiwania okazji

Bessa będzie łaskawa dla segmentu premium

Jak wskazują analizy firmy JLL rynek nieruchomości luksusowych jest wyjątkowo odporny na zmieniające się warunki otoczenia. Eksperci podkreślają, iż pandemia, która odcisnęła piętno na niemal wszystkich gałęziach rynku nieruchomości, nie miała negatywnego wpływu na segment premium. Co więcej można było zaobserwować wzmożone zainteresowanie ze strony osób poszukujących wyjątkowych aktywów. Trend ten potwierdza także Karolina Kaim. Przypomniała, czas kiedy jeden z najbardziej prestiżowych projektów – wieża mieszkaniowa Cosmopolitan w Warszawie – była w sprzedaży, ówczesne ceny w granicach 20 tys. zł za mkw. wydawały się bardzo wysokie. Obecnie średnia warszawska wynosi powyżej 12 tys. zł za mkw. A nieruchomości kupowane kilka lat temu po 20 tys. zł za mkw. obecnie sprzedają się w cenie 50 tys. zł za mkw.

Nieruchomości prestiżowe – najlepsze adresy stale rosną na wartości

Raport JLL wskazuje, że w stolicy ceny ofertowe w segmencie lux w latach 2014-2021 podskoczyły aż o 68%. Dla całej oferty na rynku pierwotnym wzrost średniej ceny wyniósł w tym samym czasie 52%. Dla segmentu mieszkań popularnych zaledwie 40%. Kapitał szuka zawsze albo ochrony, albo okazji. I te dwa aspekty będą bardzo ważne w okresie turbulencji ekonomicznych. Rok 2021 był zdecydowanie rokiem ochrony. Ten rok będzie raczej rokiem poszukiwania okazji.

Prowadząca webinar Marlena Kosiura, analityk portalu InwestycjewKurortach.pl dodała, że rynek premium rozwija się także w polskich górach i nad Bałtykiem. Choć wśród tysięcy nowych apartamentów, które są w sprzedaży w granicach 3-4 mln zł nie ma jeszcze zbyt wiele. Z kolei Ewa Kumrek-Fedor, prezes Klubu Inwestorek Indywidualnych przyznała, że wśród kobiet inwestujących w nieruchomości duże zainteresowanie budzą także apartamenty wakacyjne za granicą m.in. w USA, Dubaju czy na południu Europy.

Cała rozmowa z cyklu: Nieruchomości dla Inwestorek Indywidualnych – 15 minut jak inwestować mądrze jest do obejrzenia na kanale Klubu Inwestorek Indywidulanych: https://www.youtube.com/watch?v=XdL7IlfI2N4&t=175s
 
Źródło: Klub Inwestorek Indywidualnych