Komendant Główny Policji gen.insp. Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln zł (jeden milion złotych) za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki Odra lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców.

Katastrofa ekologiczna na rzece Odrze stała się faktem. Zarząd Województwa Lubuskiego złożył już wniosek do rządu o pilne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej – poinformowała w piątek Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Wszystko wskazuje na to, że to działanie człowieka doprowadziło do dramatycznego załamania ekosystemu rzeki, jaki aktualnie obserwujemy. Choć mieszkańcy terenów nadodrzańskich już pod koniec lipca informowali o odkryciu śniętych ryb, władze państwowe nie reagowały. Jednym z najpoważniejszych zarzutów skierowanych wobec przedstawicieli administracji państwowej jest brak wysłania alertów przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa z ostrzeżeniem dla mieszkańców terenów nadodrzańskich.

Do piątku z rzeki wyciągnięto dziesiątki śniętych ryb. Już znaleziono także martwe ptaki oraz bobry. Aktualnie sprawę badają nie tylko polskie inspektoraty ochrony środowiska i prokuratura, ale także i niemieckie władze.

– Niemcy zbadali Odrę. Radio Oderwelle informuje o dużym stężeniu rtęci w rzece. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do Odry, poić zwierząt – apeluje Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. I złożyła wniosek do rządu o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Władze samorządowe mają nadzieję, że decyzja władz centralnych w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego nie będzie tak opieszała, jak dotychczasowe działania organów administracji państwowej.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zlecił MPWiK Wrocław przeprowadzenie wspólnie z Politechniką Wrocławską pilnych badań wody w jeziorach i stawach na terenie Wrocławia.

Więcej informacji: https://regiony.rp.pl/ekologia/art36868821-co-robia-samorzady-w-sprawie-katastrofy-ekologicznej-na-odrze