Home Aktualności Minister Finansów w Łodzi rozmawiał o utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej

Minister Finansów w Łodzi rozmawiał o utworzeniu Krajowej Administracji Skarbowej

W czwartek 3 marca 2016 roku Minister Finansów Paweł Szałamacha spotkał się w Łodzi z pracownikami Izby Celnej, Izby Skarbowej oraz Urzędu Kontroli Skarbowej. Tematem spotkania było stworzenie Krajowej Administracji Skarbowej, czyli konsolidacja w skali całego kraju Służby Celnej, Administracji Podatkowej oraz Urzędów Kontroli Skarbowej.

Na spotkaniu Minister Paweł Szałamacha zaprezentował stan prac nad przyszłymi zmianami. Podkreślił także, że powołanie Krajowej Administracji Skarbowej to jeden z priorytetów Ministerstwa Finansów. Efektem reformy będzie stworzenie nowoczesnej i przyjaznej dla podatnika administracji, sprawnie pobierającej daniny publiczne i jednocześnie dbającej o bezpieczeństwo finansowe państwa.

Minister zapowiedział także, że korzyści z wprowadzonych zmian odczują zarówno indywidualni podatnicy, jak i przedsiębiorstwa. Działanie nowych urzędów będzie sprawniejsze i bardziej efektywne, a konsolidacja administracji będzie źródłem oszczędności dla budżetu państwa.

W trakcie spotkania goście (Ministrowi Finansów towarzyszyli wiceministrowie: Wiesław Jasiński oraz Marian Banaś) odpowiedzieli na szereg pytań dotyczących założeń reformy i zasad jej wprowadzenia. Pomogło to rozwiać wiele wątpliwości związanych z przyszłą konsolidacją służb skarbowych i celnych. Uczestnicy spotkania mieli też okazję do przekazania członkom Kierownictwa Ministerstwa Finansów swoich uwag i sugestii dotyczących proponowanych rozwiązań.

Jakie będą kolejne działania związane z tworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej? – Projekt ustawy powinniśmy opublikować do końca marca – deklaruje minister Paweł Szałamacha. Następnie projekt wejdzie w etap konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Celem Ministerstwa jest, aby Sejm zajął się projektem ustawy w drugim kwartale 2016 roku. Wdrożenie zmian w funkcjonowaniu urzędów powinno z kolei rozpocząć się w drugiej połowie roku. W pełni funkcjonalna Krajowa Administracja Skarbowa zacznie działać od 1 stycznia 2017.

Łódzka wizyta to nie ostatnie spotkanie Ministra Finansów z funkcjonariuszami celnymi i pracownikami aparatu skarbowego. Planowane są kolejne spotkania w innych miastach wojewódzkich.

 

Ministerstwo Finansów