Mieszkania komunalne pod znakiem zapaści? Ostatnie kwartały były bardzo ciężkie dla budownictwa komunalnego. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzili, które miasta mimo trudności nie zrezygnowały z budowy komunalnych mieszkań.

Portal RynekPierwotny.pl wcześniej kilka razy sygnalizował, że epidemia koronawirusa negatywnie wpłynie na budownictwo komunalne. Już w I kw. 2020 r. wiele samorządów wstrzymało swoje plany inwestycyjne. Takie podejście wynikało z obaw o spadek wpływów podatkowych i większe koszty związane z epidemią. Wspomniane obawy się potwierdziły, co miało wpływ na decyzje inwestycyjne gmin w kolejnych kwartałach. Sytuacja z pierwszej połowy 2020 r. powoli zaczęła się przekładać na ubiegłoroczne wyniki dotyczące liczby ukończonych przez gminy mieszkań. Warto dowiedzieć się, które większe miasta oddały do użytku najwięcej takich „M”. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili również sprawdzić, gdzie w 2021 r. rozpoczęto najwięcej nowych lokali komunalnych.

Mieszkania komunalne pod znakiem zapaści? - liczba lokali komunalnych ukończonych w 2021 roku.
Mieszkania komunalne pod znakiem zapaści?

Tylko w 10% powiatów ukończono jakiekolwiek gminne „M”

Po zsumowaniu wyników z całej Polski widzimy, że od początku stycznia do końca grudnia 2021 r. gminy ukończyły 1261 mieszkań. Był to wynik lepszy niż rok wcześniej (1009) i jednocześnie ustępujący danym z 2019 r. (1838 ukończonych lokali gminnych). Dokładniejsza analiza wskazuje, że tylko w 39 powiatach i miastach na prawach powiatu, GUS przez cały miniony rok odnotował ukończenie jakichkolwiek lokali komunalnych. Właśnie dlatego poniższa mapa dotycząca 380 lokalizacji pokazuje bardzo duże połacie kraju, w których nie zostały oddane do użytku żadne komunalne mieszkania. To niepokojąca sytuacja, bo inne dane Głównego Urzędu Statystycznego informują, że w niemal każdym powiecie po lokal od gminy nadal czeka spora kolejka.

Jeżeli chodzi o miasta i powiaty, które przez cały miniony rok ukończyły najwięcej lokali komunalnych, to trzeba wyróżnić następujące lokalizacje:

 1. Poznań – 218 ukończonych mieszkań
 2. Warszawa – 156
 3. Łódź – 111
 4. powiat głogowski – 104
 5. nyski – 104
 6. powiat ełcki – 60
 7. Sopot – 49
 8. Wałbrzych – 43
 9. powiat malborski – 42
 10. powiat rawski – 40

Bardzo sugestywny jest fakt, że do znalezienia się w krajowej czołówce wystarczyło ukończenie w minionym roku niewielkiego bloku z 40 mieszkaniami komunalnymi.

Mimo zapowiedzi nowe inwestycje również wyglądają kiepsko

Analiza „GUS-owskich” statystyk na temat rozpoczętych mieszkań komunalnych potwierdza, że miniony rok pod tym względem również nie prezentował się dobrze. Przez dwanaście miesięcy, krajowe gminy rozpoczęły bowiem budowę 1056 mieszkań. To spora zmiana w porównaniu do katastrofalnego wyniku z 2020 r. (365 lokali). Jednocześnie ubiegłoroczny wynik był mniejszy niż ten ze słabego 2019 roku (1346 rozpoczętych mieszkań).

Szczegółowe dane GUS wskazują, że pod względem liczby rozpoczętych lokali komunalnych w 2021 r. przodowały następujące powiaty i miasta na prawach powiatu:

 1. Żory – 288 rozpoczętych mieszkań
 2. Toruń – 125
 3. Tarnów – 124
 4. powiat wejherowski – 83
 5. powiat ostrowski (woj. mazowieckie) – 60
 6. Słupsk – 57
 7. powiat mrągowski – 54
 8. Sopot – 50
 9. powiat bialski – 32
 10. powiat łobeski – 30

Warto odnotować, że w powyższej grupie nie znajdziemy żadnego z największych miast. Innymi słowy, władze wszystkich największych ośrodków miejskich przez cały 2021 rok nie zdecydowały się na budowę u siebie nawet 30 nowych lokali komunalnych. Opisywana sytuacja stanowi potwierdzenie trudnej sytuacji finansowej, w której znalazły się duże miasta wojewódzkie. Ich władze często weryfikowały swoje plany inwestycyjne. Jak widać, ofiarą ograniczeń budżetowych padały również inwestycje mieszkaniowe.

Pod koniec minionego roku, pewien wpływ na mieszkaniowe decyzje gmin mogła mieć niepewność związana ze skutkami finansowymi reform podatkowych Polskiego Ładu. Czas pokaże, czy zapowiadane już wcześniej przez rząd dodatkowe dofinansowanie do budowy mieszkań komunalnych przyniesie lepsze efekty w kolejnych latach. Na pewno kluczowe znaczenie będzie miała sytuacja finansowa samorządów gminnych, które podobnie jak pozostali inwestorzy skarżą się na wysokie koszty budowy.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl