Microsoft zaprezentował Windows 11. Windows od zawsze był areną dla światowych innowacji. Opierały się na nim globalne przedsiębiorstwa, a startupy z małych firm rosły do poziomu światowych gigantów. Sieć WWW powstała i rozwijała się w systemie Windows. To tam wielu z nas napisało pierwszy e-mail, zagrało w pierwszą grę na PC i stworzyło pierwszą linijkę kodu. Windows to miejsce, w którym ludzie tworzą, łączą się, uczą i osiągają swoje cele. Platforma, na której polega dziś ponad miliard osób z najdalszych zakątków globu.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy zaszła ogromna zmiana w tym, jak używamy komputerów. Dopasowywaliśmy komputer do trybu naszego życia, znaleźliśmy się w miejscu, gdzie całe życie trzeba było zmieścić w komputerze. Urządzenia stały się centrum spotkań biznesowych, zajęć szkolnych i platformą do załatwiania bieżących spraw. Ponadto także miejscem rozrywki, gier ze znajomymi czy oglądania ulubionych seriali. Komputer umożliwił nam łączność. Z jego pomocą w cyfrowy sposób odtwarzamy klimat biurowych żartów i rozmów na korytarzu, treningów oraz wspólnego świętowania.

Windows 11 – produktywności, kreatywności i łatwości obsługi

Microsoft przedstawił Windows 11 - aplikacje na ekranie komputera.
Microsoft przedstawił Windows 11

Microsoft uprościł wygląd i doświadczenia użytkownika, aby pomóc osiągać więcej i pobudzać kreatywność. Nowy system jest nowoczesny, świeży, czysty i piękny. Od nowo zaprojektowanego przycisku Start i paska zadań, po dźwięki systemowe, czcionkę i ikony. Wszystko zostało przemyślane tak, aby zapewnić pełną kontrolę i intuicyjność obsługi. Przesunięty Start na środek widoku i ułatwia szybkie znalezienie tego, czego potrzebujesz. Start wykorzystuje moc chmury obliczeniowej i platformy Microsoft 365, aby wyświetlać ostatnie pliki bez względu na platformę czy urządzenie, na którym wcześniej były przeglądane. Nawet jeśli było to urządzenie z systemem Android lub iOS.

System Windows zawsze pomagał użytkownikom pracować tak, jak chcą, oferując elastyczność korzystania z wielu okien jednocześnie czy możliwości przeciągania aplikacji obok siebie. Nowością w Windows 11 jest wprowadzenie funkcji Snap Layouts, Snap Groups i Desktops, aby zapewnić jeszcze wydajniejszy sposób pracy wielozadaniowej. Ponadto większą kontrolę nad tym, co trzeba zrobić. To nowe funkcje, zaprojektowane, aby pomóc ci uporządkować okna i zoptymalizować obszar ekranu. Dzięki czemu zobaczysz dokładnie to, czego potrzebujesz w jeszcze bardziej czytelnym układzie. Dzięki dostępności kilku pulpitów możesz tworzyć oddzielne przestrzenie dla każdej części swojego życia i dostosowywać je do własnych upodobań. Na jednym urządzeniu możesz mieć kilka odrębnych pulpitów – do pracy, rozrywki i szkoły.

Microsoft przedstawił Windows 11 - screeny ekranu
Microsoft przedstawił Windows 11

Windows 11 jest jeszcze prostszy i czytelniejszy

Kolejnym kluczowym elementem przybliżania ludzi do tego, co kochają jest umożliwienie lepszego kontaktu. W ciągu ostatnich 18 miesięcy firma wykształciła nowe zachowania związane z kontaktami za pomocą technologii cyfrowych. Teraz, mimo powrotu bardziej osobistych interakcji i spotkań, nadal chce ułatwiać ludziom bliski kontakt bez względu na to, gdzie się znajdują.

Windows 11 zawiera nowy Chat w Microsoft Teams zintegrowany z paskiem zadań. Teraz można błyskawicznie łączyć się za pomocą wiadomości tekstowych, czatu, rozmowy głosowej lub wideo z każdym z kontaktów. Bez względu na platformę lub urządzenie. Czy to z systemem Windows, Android czy iOS.

Windows 11 umożliwia bardziej naturalny kontakt z rodziną i przyjaciółmi poprzez Teams. Umożliwiając włączenie i wyłączenie mikrofonu oraz start prezentacji bezpośrednio z paska zadań.

Najlepsze wrażenia z gier na PC

Microsoft przedstawił Windows 11  - gry na ekranie komputera
Microsoft przedstawił Windows 11

Windows 11 jest stworzony dla graczy. Gry zawsze były jedną z podstawowych funkcji systemu. Dziś setki milionów ludzi na całym świecie grają w systemie Windows, odnajdując radość i więź z bliskimi oraz przyjaciółmi. Windows 11 uwalnia pełny potencjał sprzętowy i najnowsze technologie dla graczy. DirectX 12 Ultimate odkrywa zapierającą dech w piersiach, wciągającą jakość graficzną zachowując wysoką liczbę klatek na sekundę; DirectStorage zapewnia szybsze przetwarzanie danych i podnosi jakość detali, a Auto HDR dostarcza jeszcze żywszą gamę kolorów, potęgujących wrażenia wizualne. Nic się nie zmieniło w kwestii zgodności sprzętowej. System Windows 11 obsługuje twoje ulubione akcesoria do gier i urządzenia peryferyjne do gier na PC. Dzięki usłudze Xbox Game Pass na PC lub Ultimate gracze uzyskują dostęp do ponad 100 wysokiej jakości gier na komputery PC, a nowe tytuły są stale dodawane. Znalezienie graczy do wspólnych rozgrywek jest równie proste, niezależnie od tego, czy grają na PC czy konsoli.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie nowości dla graczy wnosi system Windows 11, zapoznaj się z Xbox Wire.

Szybszy sposób na uzyskanie informacji

Windows 11 jeszcze szybciej zapewnia dostęp do newsów i informacji. Wszystko dzięki Widgetom – nowemu spersonalizowanemu kanałowi opartemu na sztucznej inteligencji i najbardziej wydajnej w swojej klasie przeglądarce Microsoft Edge. Dziś często sięgamy po telefon, aby sprawdzić wiadomości, pogodę czy powiadomienia. Teraz można otworzyć podobnie skonfigurowany widok bezpośrednio z pulpitu. Po otwarciu spersonalizowanego kanału, przesuwa się on po ekranie w sposób niezakłócający aktualności. Dla niezależnych twórców i komercyjnych wydawców treści, Widgety w Windows otwierają także nowe możliwości na dostarczanie spersonalizowanych treści.

Nowy sklep Microsoft Store

Nowy Microsoft Store to twoja zintegrowana, zaufana platforma aplikacji i treści do oglądania, tworzenia, gry, pracy i nauki. Został przebudowany z myślą o szybkości działania i całkowicie nowym wyglądzie, który jest intuicyjny i po prostu piękny. Udostępnia więcej aplikacji niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto sprawa, że wszystkie treści – aplikacje, gry, programy i filmy – będą łatwiejsze do wyszukania i odkrywania dzięki wyselekcjonowanym opisom i kolekcjom. Wkrótce firma wprowadzi do Microsoft Store wiodące aplikacje własne i firm trzecich, takie jak Microsoft Teams, Visual Studio, Disney+, Adobe Creative Cloud, Zoom i Canva. Wszystkie oferujące niezapomniane wrażenia, rozrywkę, inspiracje czy bieżący kontakt.

Po raz pierwszy do systemu Windows wprowadzona została aplikacje na Android. Jeszcze w tym roku użytkownicy odnajdą w Microsoft Store aplikacje na tę platformę i pobiorą je za pośrednictwem Amazon Appstore. Oznacza to nagrywanie i publikowanie wideo z TikTok lub używanie Khan Academy Kids do zdalnej nauki bezpośrednio z komputera.

Szybszy, bezpieczniejszy i dobrze znany

Windows 11 został zbudowany na spójnym i kompatybilnym fundamencie znanym z Windows 10. Planowanie, przygotowywanie, wdrażanie i uaktualnianie systemu Windows 11 będzie przebiegać tak samo, jak w przypadku Windows 10. Znajome mechanizmy zarządzania, takie jak Microsoft Endpoint Manager, konfiguracja w chmurze, Windows Update for Business i Autopilot będą wspierać przyszłe środowisko po aktualizacji systemu.

Stworzony w myśl zasady “security by design” Windows 11 ma wbudowane technologie bezpieczeństwa zapewniające kompleksową ochronę. Począwszy od procesorów, po chmurę, jednocześnie zwiększając produktywność i zapewniając nowe doświadczenia. Windows 11 to system operacyjny gotowy do działania w trybie Zero Trust. Chroni dane i dostęp do nich na wszystkich urządzeniach.

Czas na zakup komputera

Od samego początku prac nad Windows 11 marka ściśle współpracowała z partnerami, aby zapewnić bezproblemową integrację oprogramowania ze sprzętem. To współtworzenie zaczynało się od innowacji w sprzęcie. Od firmy AMD i niesamowitej głębi graficznej, jaką zapewniają procesory Ryzen, przez 11. generację procesorów Evo firmy Intel, aż po biegłość firmy Qualcomm w dziedzinie sztucznej inteligencji i obsługę 5G oraz Arm. Innowacje partnerów krzemowych łączą to, co jest w Windows 11 najlepsze z największym ekosystemem sprzętowym na świecie.

Windows 11 jest nie tylko zoptymalizowany pod kątem szybkości i wydajności, ale także umożliwia korzystanie z ulepszonych opcji dotykowych, pióra i funkcji pisma odręcznego oraz głosu.

Z myślą o użytkownikach tabletów bez klawiatury usprawniona jest obsługa dotykowa, tworząc więcej miejsca między ikonami na pasku zadań. Zwiększając powierzchnie dotyku i dodając subtelne wskazówki wizualne ułatwiające zmianę rozmiaru i przesuwanie okien, a także obsługę gestami. Umożliwia także korzystanie z funkcji haptycznych, dzięki czemu używanie pióra staje się jeszcze bardziej angażujące i wciągające – pozwala usłyszeć i poczuć wibracje podczas naciskania, edytowania lub szkicowania. Windows 11 świetnie sobie radzi z rozpoznawaniem mowy, automatyczną interpunkcją i wykonywaniem poleceń głosowych. To doskonała funkcja dla osób, które chcą przelać swoje pomysły na ekran bez konieczności pisania.

Źródło: Microsoft