Home Aktualności Komentarz rynkowy. Podsumowanie tygodnia

Komentarz rynkowy. Podsumowanie tygodnia

W minionym tygodniu na rynkach finansowych panował przedświąteczny klimat. Co więcej, na wielu światowych giełdach handel trwał tylko do czwartku. Niemniej jednak, kalendarium ekonomiczne było bogate. W strefie euro odczyt indeksu zaufania konsumentów okazał się nieco lepszy od oczekiwań rynkowych. Ponadto, pozytywnie zaskoczyły publikacje indeksów PMI – indeks dla sektora przemysłowego wyniósł 52,4 pkt wobec konsensusu na poziomie 51,2 pkt, a dla sektora usług 54 pkt wobec oczekiwanego poziomu 53,2 pkt. Warto również zwrócić uwagę na niemiecki indeks Ifo, który w marcu wyniósł 106,7 pkt. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 105,5 pkt. W Stanach natomiast zawiodły dane, dotyczące zamówień dóbr trwałego użytku. Z drugiej strony, dynamika annulizowanego PKB w IV kwartale 2015 roku wyniosła 1,4%. Rynek spodziewał się odczytu na poziomie 1%. Warto podkreślić, że ubiegły tydzień przyniósł także przecenę surowców. Cena ropy naftowej poruszała się w kierunku południowym. Obecnie oscyluje w rejonach 40 dolarów za baryłkę. W poprzednim tygodniu doszło również do zamachów terrorystycznych w Brukseli. Niemniej jednak, niniejsze tragiczne wydarzenia nie wpłynęły istotnie na sentyment rynkowy. W skali tygodnia S&P500 zniżkował o 0,2%, a NASDAQ o 0,03%. Natomiast DJI wzrósł o 0,2%. W Europie francuski CAC40 zniżkował o 2,6%, brytyjski FTSE250 o 1%, a niemiecki DAX o 0,4%.

Przedświąteczny klimat towarzyszył również Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W skali tygodnia WIG20 zniżkował o 0,4%, a mWIG40 o 0,3%. W przeciwieństwie do nich, sWIG80 zakończył ubiegły tydzień w kolorze zielonym, umacniając się o 2,1%. Warto podkreślić, że podobnie, jak w przypadku największych światowych parkietów, wtorkowe zamachy terrorystyczne nie wpłynęły istotnie na nastroje rynkowe przy Książęcej. Z danych ekonomicznych inwestorzy poznali jedynie stopę bezrobocia za luty. Ta zgodnie z konsensusem rynkowym wyniosła 10,3%. W centrum uwagi inwestorów znalazły się ostatnie już sprawozdania finansowe spółek. Solidne wyniki za 2015 rok, jednak nieco gorsze niż za 2014,zostały zaprezentowane przez Ursusa. Po przeciwnej stronie znalazło się PKP Cargo, które stało się jednym z największych przegranych minionego tygodnia. Walory tej spółki potaniały o 17%.

Wydarzeniem tygodnia będzie publikacja danych, dotyczących amerykańskiego rynku pracy tzw. payrolls. Ponadto, w Chinach, krajach strefy euro oraz w Polsce zostaną opublikowane wskaźniki PMI dla sektora przemysłowego.  To wszystko wydarzy się w piątek, który będzie zdecydowanie najważniejszym dniem tego tygodnia. Ponadto warto zwrócić uwagę na odczyt indeksu Chicago PMI i ISM dla przemysłu z USA, a także wstępną inflacje HICP za marzec w strefie euro.

Analiza techniczna

29.03Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

WIG20 zakończył ubiegły tydzień na poziomie 1936 pkt. Nieco gorszy wynik indeksu mógł być skutkiem zbliżających się Świąt Wielkanocnych, a w związku z tym znacznie mniejszego wolumenu obrotów. Oscylator RSI nieznacznie przełamał granicę 70 pkt i dynamicznie rozpoczął trend spadkowy. Warto podkreślić, że większość oscylatorów oraz średnie kroczące wskazują mocny sygnał kupna. Ponadto, jeżeli kolejna sesja przyniesie wzrosty, to zostanie utworzona formacja młota, zapowiadająca dalsze ruchy w kierunku północnym. W związku z tym, możliwy wydaje się ruch w kierunku psychologicznego oporu na poziomie 2000 pkt.

29.03.16Wykres 2. Polnordw interwale dziennym. Źródło: Stooq

Na miano spółki tygodnia zasługuje Polnord, którego walory podrożały o 14,3%. Cena akcji po przełamaniu linii długoterminowego trendu spadkowego testowała wsparcie na poziomie 10,6 zł. Te jednak okazało się zbyt silne. W efekcie, kurs rozpoczął dynamiczny ruch w kierunku północnym. Oscylator RSI wskazuje wykupienie rynku. Z drugiej strony, oscylator MACD wskazał sygnał kupna, a średnie kroczące utworzyły formację złotego krzyża. Ponadto, ostatnie wzrosty zostały potwierdzone przez wysoki wolumen obrotów. W związku z tym, perspektywy wydają się obiecujące. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 13,7 zł.

 

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.