Home Aktualności KGHM stawia na start-upy w ramach projektu Scale Up

KGHM stawia na start-upy w ramach projektu Scale Up

MIT Enterprise Forum Poland w partnerstwie z KGHM, reprezentowanym przez  Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe, jest jednym z 10 laureatów  pilotażowego konkursu Scale up, zorganizowanego przez PARP. Grant w wysokości 5,9 mln zł  wesprze projekty akceleracyjne.

W ramach rządowego programu polskie startupy uzyskają dostęp do unikalnego know-how, laboratoriów, zaplecza technicznego i technologicznego, a także dofinansowanie na rozwój działalności w kwocie do 200 tysięcy złotych.

Program oferuje wszechstronne i intensywne wsparcie biznesowe, branżowe, technologiczne i finansowe oraz dostęp do potencjalnego Klienta – Dużego Przedsiębiorstwa, które angażując się powodują przyspieszenie rozwoju technologii i przyśpieszenie jej wejścia na rynek .

Celem projektu realizowanego w okresie od 1 grudnia 2016 r. do 28 lutego 2018 r. przez partnerstwo w składzie KGHM Cuprum, MIT Enterprise Forum Poland, PKO BP, PGNiG oraz Adamed jest przyśpieszenie tworzenia i rozwoju firm technologicznych w czterech kluczowych branżach polskiej gospodarki (energetycznej, surowcowej, ochrony zdrowia oraz finansowej).

KGHM   Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe patronuje ścieżce energetycznej, w ramach której proponuje wykorzystanie  potencjału 13 zespołów badawczych i 3 akredytowanych laboratoriów,  a także szybką ścieżkę współpracy dla wybranych startupów.

Ścieżka sektora Surowcowego została szczegółowo opracowana przez KGHM i rozwiązania przedstawiane przez start-upy odpowiadają na strategiczne potrzeby Spółki. Są to:

  1. Przetwórstwo i wykorzystanie nadwyżek kwasu siarkowego
  2. Nowe surowce: wydobycie, przetwórstwo, zbyt
  3. Technologie energooszczędne
  4. Oddziaływanie przemysłu wydobywczego i przetwórczego na środowisko.

Kolejnym etapem będzie selekcja aplikacji realizowana według jednolitych kryteriów dla wszystkich ścieżek. Następnie dobór branżowy oraz indywidualna ocena start-upów odbywać się będzie przy udziale niezależnych ekspertów z MIT. Program akceleracji wspierany będzie przez wybranych mentorów dedykowanych dla każdej z czterech ścieżek tematycznych i koordynowany przez Liderów Ścieżek Branżowych przy współpracy z Dużymi Przedsiębiorstwami.

Młode, innowacyjne, mikro- i małe przedsiębiorstwa, które będą brać udział w akceleracji, nie tylko zyskują szansę współpracy z rynkowymi gigantami i przejście akceleracji zgodnie z modelem zaczerpniętym z Massachusetts Institute of Technology (MIT), ale również – dzięki dofinansowaniu w ramach programu Scale UP – otrzymają finansowanie na rozwój swojej działalności. Kwoty dofinansowań sięgnąć mogą nawet 200 tysięcy złotych.

 

źródło: KGHM