Kawalerka staje się dobrem luksusowym? Spadek zdolności kredytowej związany z podwyżkami stóp procentowych NBP, może skierować uwagę niektórych klientów firm deweloperskich na najmniejsze mieszkania. Problem polega na tym, że kawalerki zwykle są droższe w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej. Ta różnica wynika m.in. z faktu, że stałe koszty dewelopera rozkładają się na mniejszy metraż lokalu. Dane z panelu analitycznego BIG DATA RynekPierwotny.pl wskazują jednak, że nie zawsze można uzasadnić wyższą cenę 1 mkw. kawalerki tylko w taki sposób. Różnice średniej ceny nowych M1 oraz wszystkich lokali (mieszkań i domów) bywają bowiem bardzo duże.

Pod koniec listopada 2021 r. średnia ofertowa cena wszystkich lokali (mieszkań i domów) i kawalerek z największych miast była następująca:
  • Warszawa – średnia ofertowa cena 1 mkw. nowego lokalu – 12 004 zł, średnia ofertowa cena 1 mkw. kawalerki – 16 216 zł
  • Kraków – 11 036 zł/12 099 zł
  • Łódź – 8 163 zł/9 259 zł
  • Wrocław – 10 486 zł/13 587 zł
  • Poznań – 8 730 zł/13 080 zł
  • Gdańsk – 10 787 zł/13 452 zł

Dlatego niektóre osoby szukające nowego i kompaktowego mieszkania mogą być bardziej zainteresowane małymi M2.

Wg portalu RynekPierwotny.pl średnią cenę 1 mkw. kawalerek zawyżają między innymi małe lokale ze zrewitalizowanych budynków znajdujących się w centrum oraz oferty przeznaczone dla zamożnych singli.

Dodatkowo tańsze kawalerki szybko się wyprzedają, co zawyża średnie ceny dla M1 pozostających w ofercie. Niedrogimi kawalerkami od deweloperów oprócz samotnych klientów kupujących lokale na własne potrzeby, mogą być zainteresowani również inwestorzy. Nabywający mieszkanie z myślą o wynajmie.

Kawalerka staje się dobrem luksusowym?- infografika, średnia cena ofertowa nowych lokali w listopadzie 2021
Kawalerka staje się dobrem luksusowym?

Przeczytaj także: Kredyt bez wkładu własnego już za sześć miesięcy

Kredyt bez wkładu własnego już za sześć miesięcy. Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” wystartuje 26 maja 2022 r.  Dopiero wtedy w ofercie banków pojawi się kredyt hipoteczny z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym. Jaki może to mieć wpływ na rynek mieszkaniowy?

W Dzienniku Ustaw właśnie ukazała się ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, co oznacza, że zacznie ona obowiązywać od 26 maja 2020 r. W ustawie zapisano aż sześciomiesięczny okres przejściowy, żeby Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) mógł się przygotować do udzielania gwarancji kredytowych. Banki wykorzystają ten czas na stworzenie oferty kredytowej.