Jak ustalić bezpieczne hasło w sieci? Jak wynika z raportu BIK, pt. Cyberbezpieczeństwo Polaków, z września 2020 r., nawet 25% z nas nigdy nie zmienia swojego hasła. 20% w ogóle nie zabezpiecza hasłem np. telefonu. Niestety wielu z nas używa jednego hasła do zabezpieczenia kilku dostępów, co znacznie ułatwia zadanie cyberprzestępcom. Pozyskane dane osobowe, numery kart płatniczych oraz elektroniczne dokumenty mogą zostać wykorzystane m.in. do wyłudzenia kredytu lub pożyczki. Ponadto dokonania zakupów na raty, podpisania umów (np. na abonament telefoniczny) lub do wyprowadzenia pieniędzy z konta bankowego. Dlatego dobrze skonstruowane oraz odpowiednio przechowywane hasło, to bardzo istotny element bezpieczeństwa naszych danych w sieci.

Jak wynika z zeszłorocznego badania firmy NordPass, która przeanalizowała ponad 275 mln upublicznionych przez wyciek danych logowania, najczęściej używane hasła na świecie to kombinacje typu „123456”, „hasło” (z ang. password), „111111” czy „000000”. To tak jakby sejf, w którym trzymasz cenną biżuterię, był chroniony kodem typu „1234” albo miał przyklejoną do niego karteczkę z hasłem.

Jak ustalić bezpieczne hasło w sieci? - kobieta i mężczyzna siedzą na kanapie i trzymają tablet w rękach.
Jak ustalić bezpieczne hasło w sieci?

Bezpieczne hasło musi być długie i złożone

Pod żadnym pozorem nie używaj prostych haseł. Hakerzy nie bawią się w ich odgadywanie tylko korzystają ze specjalnych programów do hakowania kont, których algorytmy sprawdzają hasła względem najbardziej popularnych kombinacji. Silne hasło powinno mieć co najmniej 12 znaków oraz składać się z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Im dłuższe, tym lepsze. Złamanie hasła składającego się z ciągu 10 cyfr, liter i znaków specjalnych to zadanie na kilkanaście dni. Podczas gdy złamanie hasła składającego się z imion, dat urodzenia czy ciągu kolejnych znaków z klawiatury – zajmie ułamek sekundy.

Nie używaj jednego hasła do zabezpieczenia kilku kont

To niestety dosyć powszechny stosowany błąd. Hasła powinny być unikatowe i nie powinny zawierać słów związanych z usługą, której dotyczą. Im bardziej nielogiczne i nienawiązujące do niczego hasło, tym lepiej.

Nie zapamiętuj haseł w przeglądarce

Cyberprzestępcy stosują specjalne oprogramowanie do wykradania haseł zapisanych w przeglądarkach , tzw. Password Stealing Ware (PSW). Długie hasła zapisuj, chowaj i nie noś przy sobie, albo korzystaj z menadżerów haseł – programów generujących oraz przechowujących bezpieczne hasła. Zadbaj o bezpieczeństwo kosztem ryzykownej wygody.

Pamiętaj o zmianie haseł

Teoretycznie idealnym rozwiązaniem jest zmienianie haseł chociaż raz na miesiąc. Zwłaszcza do bankowości mobilnej, poczty oraz tych usług, w których zapisane są dane Twojej karty płatniczej. W praktyce badania pokazały, że zbyt częste zmiany haseł także są niebezpieczne. Przy dużej ich ilości nie jesteśmy w stanie ich zapamiętać, zapisujemy je, albo upraszczamy konstrukcję hasła. Dobrze zatem co jakiś czas (np. co kwartał) zmienić hasło, niemniej w bezpieczeństwie odchodzi się od rygorystycznego wymogu częstej zmiany np. co miesiąc.

Korzystaj tylko z urządzeń zabezpieczonych legalnymi programami antywirusowymi

Używaj legalnego i pełnego oprogramowania antywirusowego nie tylko na komputerze osobistym, ale także na każdym urządzeniu mobilnym, z którego korzystasz.

Stosuj ochronę dwuetapową

Tam, gdzie masz możliwość wyboru, stosuj ochronę dwuetapową. Konieczność dodatkowego potwierdzenia logowania, np. smsem znacznie podnosi bezpieczeństwo danych. Przestępcy, aby uzyskać do nich dostęp musieliby zdobyć także dostęp do naszego urządzenia.

Źródło: BIK