Jak Rosja chce zdominować Europę? Ostatnie lata, kiedy Rosja handlowała z krajami europejskimi, krajami NATOwskimi – szczególnie ropą, gazem i węglem – zostawiły po sobie bardzo dużą bliznę w postaci wsparcia sprzedaży rosyjskich surowców na europejskim rynku.

Wsparcie sprzedaży polega na tym, że Rosja aktywnie zatrudnia byłych polityków europejskich w swoich spółkach energetycznych. Widać, że korumpuje europejskie rządy i próbuje wejść w europejską gospodarkę. Wszystko po to, żeby w tak kryzysowej sytuacji, jak wojna na Ukrainie, było trudno pozbyć się Rosji z naszej strefy ekonomicznej.

Jednak powinniśmy do tego dążyć, powinniśmy odciąć się od importu rosyjskich surowców. Po pierwsze dlatego, że to jest możliwe. Po drugie dlatego, że cały czas umierają Ukraińcy zabijani bronią, jaką Rosja kupuje za pieniądze z Zachodu. A po trzecie dlatego, że musimy sami się zbroić – żeby przeciwdziałać agresywnej polityce Federacji Rosyjskiej – powiedział serwisowi eNewsroom Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Jak Rosja chce zdominować Europę? - maszyna do wydobycia ropy.
Jak Rosja chce zdominować Europę?

Na szczęście okazało się, że armia rosyjska nie jest drugą armią na świecie. Tylko co najwyżej drugą albo trzecią armią na Ukrainie, po ukraińskich farmerach. Natomiast mamy naprawdę trudną sytuację, a Europa powinna odwołać się do swoich wartości. Przede wszystkim natychmiast doprowadzić do tego, żeby Rosja swój model gospodarki – jak w Korei Północnej – po prostu zrealizowała. Nie należy im w tym przeszkadzać, należy zaprzestać kupowania i handlowania z Rosją – uważa Roszkowski.

Przeczytaj także: Nowy spożywczy gigant na rynku

Nowy spożywczy gigant na rynku. Od pomysłu do realizacji minęło raptem kilka miesięcy by powoływanie do życia gigantycznej, państwowej spółki, stało się faktem. Pod koniec marca nastąpiła konsolidacja sektora, pozwalając finalizować proces powołania holdingu spożywczego, a 20 kwietnia rząd „przyklepał” tę decyzję.

Mowa o Krajowej Grupie Spożywczej (KGS). Powołanie jej ogłoszono pod podczas wspólnej konferencji Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina i Rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Zadaniem powstałego holding jest skupienie wokół Krajowej Spółki Cukrowej najważniejsze spółki z branży przetwórstwa spożywczego. Według zamysłu tworzyć go będzie 15 spółek, które zostaną skonsolidowane w Krajową Grupę Spożywczą. Ta zaś podzielona zostanie na sześć segmentów zajmujących się: produkcją nasienną, produkcją cukru, skrobi, sektorem zbożowo – młynarskim. Ponadto rolny oraz przetwórstwem spożywczym.