Inwestycje w kryptowaluty, czyli jak przygotować się na emeryturę. Niezależnie od tego, jak bardzo emerytura jest od nas odległa – na zasłużony odpoczynek w starszym wieku i po wielu latach pracy trzeba się przygotować z wyprzedzeniem. Możliwości tych przygotowań zmieniają się z pokolenia na pokolenie. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku generacji X, znanej jako „Millennialsi”. Istnieją badania, które dają wyraźny obraz tego, jak ta grupa demograficzna przygotowuje się na emeryturę już dziś.

Emerytura i kryptowaluty

Do emerytury można przygotować się na wiele sposobów – odkładać pieniądze na koncie oszczędnościowym, opłacać ubezpieczenie emerytalne czy… inwestować w przeróżne aktywa. Wraz z rozwojem nowych technologii i nowych rozwiązań w sektorze finansów pojawiła się nowa perspektywa – handlu kryptowalutami oraz tzw. stakingu. Staking to proces zamrażania aktywów kryptowalutowych w portfelu, za które użytkownik jest „nagradzany”. „Blokowanie” monet sprawia, że zaczynają one zarabiać dla ich właściciela, który bierze aktywny udział w decentralizacji rodzimej sieci posiadanych monet i zwiększa bezpieczeństwo. W praktyce staking przypomina wpłacanie funduszy na lokatę na określony procent. Użytkownik poprzez zamrożenie kryptowalut w portfelu zapewnia sobie źródło atrakcyjnie oprocentowanego dochodu pasywnego.

Inwestycja w kryptowaluty, czyli jak przygotować się na emeryturę - złote i srebrne monety.
Inwestycja w kryptowaluty, czyli jak przygotować się na emeryturę

Młodsze pokolenia chętnie inwestują w kryptowaluty

W badaniu, przeprowadzonym dla amerykańskiego serwisu Investopedia.com wzięło udział 4000 osób (po 1000 z każdego pokolenia: boomers, X, Y oraz Z). Ankietowani zostali spytani m.in. o poziom znajomości zagadnień finansowych, nawyków, planów emerytalnych i rzeczy, które ich martwią. Co ciekawe, z badania wynika, że w kryptowaluty inwestuje aż 38 % millennialsów, czyli przedstawicieli pokolenia Y! Co więcej, co czwarty ankietowany z tej grupy wskazał, że polegają na kryptowalutach jako na formie zabezpieczenia finansowego przed emeryturą. W przypadku odpowiednio starszych i młodszych pokoleń – X i Z, w kryptowaluty inwestuje 23 % i 28 % ankietowanych. A 17 % polega na kryptowalutach w kontekście przygotowania się do emerytury.

Poszukiwanie informacji

Inwestowanie w kryptowaluty wymaga przygotowania i wiedzy. Każdy, kto podjął się rozpoczęcia przygody z kryptowalutami, wie, jak ważne jest odpowiednie podejście do tematu. Trzeba nie tylko przyswoić wiele informacji na samym początku, ale i nieustannie dokształcać się później. Do inwestowania należy więc podchodzić z ostrożnością i świadomością, że rynek nieustannie się zmienia. Warto szukać sprawdzonych źródeł informacji i to w oparciu o nie rozszerzać swoją wiedzę. Z innego badania serwisu investopedia.com wynika, że 39 % inwestorów z generacji Z zdobywa informację na temat finansów na portalu YouTube. 30 % – z TikToka, a 44 % czerpie tę wiedzę od… przyjaciół i rodziny.

Inwestycja w kryptowaluty – ostrożność kluczem

Czego zatem potrzeba, by w spokoju przejść na emeryturę i nie martwić się o przyszłość? Wracamy do punktu wyjścia – odpowiednio się do niej przygotować. – Kluczem jest bycie odpowiednio poinformowanym i posiadanie wielu otwartych opcji oszczędzania. Rozpoczęcie samego inwestowania warto poprzedzić maksymalnie rzetelnym researchem.  Należy inwestować tylko w te aktywa, które dobrze znamy!

Źródło: Platon Life