Ile wyniosła inflacja w listopadzie 2022 r.? Jest spore zaskoczenie. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, inflacja konsumencka w listopadzie spadła do 17,4 proc. z 17,9 proc.

Mamy do czynienia z pierwszym spadkiem inflacji od lutego 2022 r. Wtedy nastąpił on dzięki uruchomieniu tarczy antyinflacyjnej. W listopadzie ceny wzrosły o 17,4%. Niestety, częściowe ograniczenie tarczy antyinflacyjnej spowoduje, że lada moment inflacja może podskoczyć o blisko 1 punkt procentowy.

Jak komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, ten wynik to zaskoczenie dla ekonomistów, którzy przewidywali utrzymanie tempa wzrostu cen na poziomie 17,9%. Po twardych danych z gospodarki widać było jednak, że popyt słabnie – szczególnie w przypadku sprzedaży detalicznej. Ten trend odbija się na inflacji. Popyt prawdopodobnie dalej będzie słabł. Potwierdzają to zresztą dane o PKB w III kw. GUS ostatecznie podwyższył pierwotny odczyt wzrostu gospodarczego do 3,6% z wcześniejszych 3,5%. Tym razem jednak podał więcej szczegółów. Zaskakujące jest to, że nadal firmy mają potężne zapasy materiałów i produktów, a to, co sprawia, że nasz PKB spada to inwestycje i właśnie popyt konsumpcyjny. Zapowiadana przez NBP recesja w gospodarce jest coraz bliżej.

Inflacja w listopadzie trochę wyhamowała - półki w sklepie za szybą.
Inflacja w listopadzie trochę wyhamowała

Spadły ceny węgla

Co istotne dla konsumentów, to fakt, że w ciągu miesiąca ceny nośników energii (głównie węgla) spadły. Niższe są też ceny paliw – to z kolei prawdopodobnie już początek obniżania cen w przygotowaniu do powrotu VAT na paliwa.

Nie ma takiej siły, która w tej chwili zmusiłaby Radę Polityki Pieniężnej do podwyżek stóp procentowych. Niepewność, co do dalszych kroków RPP, wróci zapewne w lutym przyszłego roku.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Przeczytaj także: Jak drożejące auta wpływają na decyzje zakupowe Polaków

Czy drożejące auta zniechęcają Polaków do zakupu? Średnia cena samochodów, które Polacy kupili w tym roku posiłkując się kredytem wzrosła aż o 15% w stosunku do 2021 r. i obecnie wynosi ok. 41 tys. zł przy średnim wieku pojazdów 7,8 lat – wynika z danych Cofidis Polska. Jednak czas spowolnienia gospodarczego całkowicie nie wyhamował Polaków do zakupu. Jaki jest stosunek Polaków do zakupu aut w obliczu wzrostu cen w branży motoryzacyjnej? Czy na rynku motoryzacyjnym również widoczne jest spowolnienie?