Inflacja nie zwalnia. Szczyt dopiero przed nami. Wstępne dane GUS pokazują, że w maju inflacja wzrosła w ciągu roku o 13,9%. Z kolei w ujęciu miesięcznym za produkty i usługi musimy płacić już o 1,7% więcej niż w kwietniu.

Jak podkreśla Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan wzrost cen nie zwalnia tempa. A to jeszcze nie koniec rekordowych odczytów. Wyhamował wzrost cen żywności. Zapewne też dzięki temu wstępny odczyt inflacji jest niższy niż oczekiwania rynkowe, które wskazywały na przekroczenie 14%. Co nie zmienia jednak faktu, że w ciągu roku średnio musimy zapłacić w sklepach więcej o 13,5%. Z kolei w ciągu miesiąca wzrost cen produktów spożywczych sięgnął 1,3%. Gdy jednak spojrzymy na ceny podstawowych produktów spożywczych to roczne wzrosty niekiedy przekraczają 30%.

Inflacja nie zwalnia – ponownie najsilniej wzrastają ceny paliw

W maju płaciliśmy za benzynę i olej napędowy o 35% więcej niż przed rokiem. I ponad 5% więcej niż przed miesiącem. Gdy dojdzie do zapowiadanego porozumienia w ramach UE dotyczącego embarga na rosyjską ropę, ceny paliw mogą przesunąć nam zapowiadany szczyt inflacji z miesięcy letnich (obstawiamy sierpień) na późną jesień.

Dodatkowo jesteśmy na ostatniej prostej podpisywania nowych, półrocznych, kontraktów na dostawy gazu i energii dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Oznacza to, że tak jak w przypadku małego biznesu na początku roku, przedsiębiorcy przełożą wzrost kosztów na ceny produktów i świadczonych usług.

Działania NBP i RPP w walce z inflacją nie przynoszą rezultatów. Jednak trzeba odnotować zmianę narracji banku centralnego, który po wyborze nowego, starego prezesa, zaczął krytycznie i otwarcie odnosić się do proinflacyjnych pomysłów rządu.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Przeczytaj także: Strefy aktywności Aurec Active – najlepsze lekarstwo bez recepty

Strefy aktywności Aurec Active – najlepsze lekarstwo bez recepty. Powstające jak grzyby po deszczu, nowe mieszkania powodują, że deweloperzy muszą liczyć się z dużą konkurencją i zaspokajać wszystkie oczekiwania nowoczesnego klienta. A ten staje się bardziej świadomy i wymagający. Dokładnie studiuje rynek, przegląda oferty konkurencji, zna aktualne trendy. Dogodna lokalizacja, przystępna cena czy monitoring osiedlowy to zdecydowanie za mało. Nowocześni inwestorzy chcą bezpiecznych, funkcjonalnych przestrzeni do aktywnego życia. Aurec Home, międzynarodowy deweloper z sukcesami inwestycyjnymi na rynkach europejskich wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i gwarantuje innowacyjne rozwiązanie – bezpłatne strefy Aurec Active.