Home Aktualności Ile kosztuje system obrony przeciwlotniczej?

Ile kosztuje system obrony przeciwlotniczej?

System obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła ma kosztować nie więcej niż 30 mld zł; zmodyfikowane zapytanie ofertowe dotyczy zestawów z nowym systemem zarządzania polem walki i nowym radarem – poinformował w piątek szef MON Antoni Macierewicz.

„Zakończyliśmy bardzo ważny etap rozmów związanych z pozyskiwaniem rakiet średniego zasięgu, systemu antyrakietowego, który ma zagwarantować Polsce bezpieczeństwo. Liczymy, że od momentu przekazania zapytania ofertowego, które po zaktualizowaniu zawiera nasze bieżące warunki (…) mniej więcej w końcu tego roku zostanie podpisana umowa na pozyskanie sytemu systemu antyrakietowego Patriot” – powiedział minister.

Zaznaczył, że warunkiem podpisania umowy jest spełnienie wszystkich wymagań strony polskiej. Jak powiedział Macierewicz jednym z podstawowych warunków najnowszego zapytania ofertowego jest wyposażenie zestawów – począwszy od pierwszego – w sieciocentryczny system kierowania i dowodzenia polem walki ICBS. „Ta rzecz została rozstrzygnięta po długich rozmowach, po długich pracach” – mówił Macierewicz.

„Letter of request (LOR, czyli zapytanie ofertowe – PAP) zakłada, że Polska wyda nie więcej niż 30 miliardów złotych na całe zamówienie” – powiedział minister, nawiązując do podawanych wcześniej kwot sięgających 50 mld zł. „Nie byłem specjalnie usatysfakcjonowany podawaniem pełnych wymagań strony amerykańskiej, bo uważałem je za nierealne i dla nas niedopuszczalne” – dodał.

„Zakładamy także, że pierwszy zestaw dotrze do Polski dwa lata po podpisaniu umowy, będzie zawierać system ICBS, a radar dookólny będzie dostarczony począwszy od trzecie baterii, łącznie zamawiamy osiem baterii” – mówił minister. W trakcie dostaw kolejnych zestawów dwa pierwsze mają zostać zmodernizowane, tak by ostatecznie wszystkie baterie dysponowały radarami o polu obserwacji 360 stopni.

Macierewicz przyznał, że rozmowy były trudne, odbywały się „nie zawsze w atmosferze pełnego zrozumienia i pełnej przyjaźni”, ale przyniosły oczekiwany skutek i „obie strony są zadowolone z uzyskanych warunków”. Zastrzegł, że kluczowe dla podpisania kontraktu będzie spełnienie wymagań offsetowych. „My nie kończymy negocjacji, ale podstawowe warunki zostały sformułowane tak, że są zgodne z polską racją stanu i pozwalają nam zagwarantować bezpieczeństwo państwu polskiemu”. „Sytuacja międzynarodowa jest trudna. To, co się stało ostatnio w Łucku, pokazuje, jak bardzo musimy się liczyć z narastającą agresją i narastającym zagrożeniem ze wschodu” – powiedział, nawiązując do ostrzelania polskiego konsulatu.

„W tej perspektywie pozyskanie systemu antyrakietowego jest dla nas szczególnie istotne, ale to nie może zwolnić ministerstwa obrony od tego, żeby system odpowiadał w jak najlepszym stopniu naszym potrzebom, by był najnowocześniejszy ze wszystkich, jakie są dostępne. Ten system, który zamawiamy, będzie najnowocześniejszy” – zapewnił.

Wiceminister Bartosz Kownacki poinformował, że nowe LOR zostało wystosowane w piątek, dzień wcześniej została wydana decyzja pozwalająca na jego aktualizację. Podkreślił, że Polska uzyskała zgodę na wprowadzanie – równolegle z wojskami lądowymi USA – nowo opracowanego systemu IBCS. „To pokazuje, że partnerstwo polsko-amerykańskie jest bardzo zaawansowane” – uznał.

Źródło: www.kurier.pap.pl,