Gasną nadzieje na tańszą ropę. Coraz więcej czynników ryzyka. Napaść Rosji na Ukrainę, nowe ogniska koronawirusa i lokalny lockdown w Chinach, ataki partyzantów na saudyjską rafinerię. Wydaje się, że wszystkie te czynniki mogą ostatnio wpływać na notowania ropy naftowej i wahania na tym rynku. 

Kontrakty terminowe na ropę WTI podskoczyły dziś o 3 proc., do 108 USD za baryłkę, cena baryłki Brent przekracza zaś 111 USD. 

UE zapowiada embargo na ropę z Rosji

Surowiec zdaje się drożeć już trzecią kolejną sesję. Na początku nowego tygodnia podwyżki mogą się wiązać przede wszystkim z informacjami z frontu, gdzie brakuje wyraźnych oznak deeskalacji. Dziś rano Ukraina ogłosiła, że jej wojska nie poddadzą się w Mariupolu. 

Pojawiły się także nieoficjalne informacje o tym, że Unia Europejska może dołączyć do USA i nałożyć embargo na import rosyjskiej ropy. Jakby tego wszystkiego było mało doszło także do ataków na rafinerie Saudi Aramco przez rebeliantów Houthi. Mogło to ograniczyć produkcję. 

Gasną nadzieje na tańszą ropę - mężczyzna tankuje
Gasną nadzieje na tańszą ropę

Możliwy deficyt: 700 tys. baryłek dziennie

OPEC+ przekroczył w lutym cel produkcyjny o ponad 1 mln baryłek dziennie. Jednak rynek i tak przygotowuje się na poważne zakłócenia w dostawach surowca z Rosji. W zeszłym tygodniu IEA podała, że w drugim kwartale może wystąpić deficyt dostaw w wysokości 700 tys. baryłek dziennie. Zachodnie sankcje nałożone na Moskwę i niechęć kupujących mogą doprowadzić bowiem do spadku dostaw rosyjskiej ropy o 3 mln baryłek dziennie od kwietnia.

Wprawdzie ledwie kilka dni temu ceny ropy spadały ze 130 do 100 USD za baryłkę, ale sytuacja na tym rynku nadal może być napięta. Z zmienność nawet bardziej znacząca niż dotychczas. Czynniki ryzyka zdają się wręcz potęgować, nie zaś ograniczać.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej. Ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.