Parlament Europejski mobilizuje dodatkowe fundusze, aby pomóc krajom UE najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa. Jest to Fundusz Solidarności.

Podczas nadzwyczajnej sesji plenarnej w czwartek, 26 marca, posłowie zagłosują nad projektem Komisji Europejskiej. Projektem umożliwiającym państwom członkowskim zwrócenie się o pomoc finansową z Fundusz Solidarności UE (FSUE) w walce z Covid-19. Projekt jest częścią zestawu środków UE mających na celu zmobilizowanie wszystkich istniejących zasobów budżetowych, aby pomóc krajom UE w walce z pandemią.

Fundusz Solidarności obecnie obejmuje klęski żywiołowe. Komisja proponuje rozszerzenie jego zakresu o poważne kryzysy dotyczące zdrowia publicznego.

Najbardziej dotknięte państwa członkowskie powinny w 2020 roku uzyskać dostęp do wsparcia finansowego w wysokości do 800 mln EUR. Decyzje o udzieleniu wsparcia byłyby podejmowane indywidualnie dla każdego przypadku.

Unijna solidarność

Głównym celem utworzonego w reakcji na poważne powodzie w Europie Środkowej w 2002 r. Fundusz Solidarności UE jest zapewnienie pomocy finansowej państwom członkowskim zmagającym się z klęskami żywiołowymi. Zgodnie z obecnymi zasadami, FSUE może jedynie wspierać radzenie sobie ze skutkami katastrof. Takich jak powodzie, pożary lasów, trzęsienia ziemi, burze i susze. Nie obejmuje stanów zagrożenia zdrowia publicznego, takich jak pandemia Covid-19.

Według nowych przepisów, publiczne działania w sytuacjach awaryjnych oraz działania naprawcze nadal kwalifikują się do finansowania. Działania naprawcze to przywrócenie infrastruktury do stanu używalności, oczyszczanie terenów i zapewnienie tymczasowego zakwaterowania dla ludzi, Przepisy zostałyby rozszerzone o pomoc dla ludności w przypadku zagrożenia zdrowia publicznego oraz środki mające na celu ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Źródło: Parlament Europejski