Eko wyprawka szkolna – jak rozpoznać ekologiczne produkty? Ochrona planety, minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko, zero waste – okazuje się, że blisko 70% rodziców kształtuje w swoich dzieciach proekologiczne postawy i zachowania już od najmłodszych lat. Jak wynika z badań, jest to widoczne również podczas kompletowania wyprawki szkolnej. A jak rozpoznać, które produkty spełniają ekologiczne standardy? 

Ekologiczna wyprawka poszukiwana

Rośnie zainteresowanie Polaków produktami z eko oznaczeniami. Przybywa klientów sięgających po przyjazne środowisku artykuły szkolne. Wzrosty w całej kategorii wynoszą nawet kilkanaście procent rok do roku. Największą popularnością cieszą się zeszyty, kredki i ołówki, których zakupiono już kilkadziesiąt procent więcej niż rok temu.

Rośnie także świadomość ekologiczna Polaków. Ponad połowa (56%) rodziców biorących udział w badaniu SW Research dla Empiku zadeklarowała, że do wyprawki szkolnej dla swojego dziecka stara się wybierać produkty ekologiczne. Innymi słowy te, które powstały w zrównoważony sposób, bez szkody dla środowiska. Dla 75% badanych ważne są proekologiczne inicjatywy podejmowane przez producentów. Jednocześnie 64% osób stwierdziło, że chciałoby mieć dostęp do większej liczby przyborów szkolnych wytworzonych w sposób przyjazny naturze. Tymczasem na rynku stale przybywa artykułów szkolnych z certyfikatami potwierdzającymi ich bezpieczeństwo dla planety.

Wyprawka szkolna przyjazna środowisku

Jak wynika z badań większość rodziców zamierza wyposażyć uczniów w nowe zeszyty i notatniki (80%), długopisy i ołówki (79%). Ponadto w różne inne przybory piśmiennicze, takie jak linijki czy temperówki (71%), obuwie i ubraniach (77%), np. na WF. Ponad połowa planuje kupić także piórniki (54%) i plecaki (52%). Lista zakupów przed nowym rokiem szkolnym jest zazwyczaj bardzo długa.

Jak znaleźć artykuły szkolne przyjazne środowisku?

Świadomy wybór ułatwiają rozmaite symbole i oznaczenia. Na niektórych produktach, np. na długopisach, możemy odnaleźć oświadczenie producenta informujące o wykorzystaniu materiałów z recyklingu. O tym, z czego wykonane zostały artykuły szkolne, mówią również oznaczenia takie jak GREEN i Recycology oraz PCV Free i BPA Free. Aby móc się nimi posługiwać, każdy producent musi spełnić określone warunki. Zielony listek na białym tle oznacza, że dany artykuł powstał w co najmniej 50% z surowców wtórnych. Charakterystyczne strzałki układające się w trójkąt informują natomiast, że produkt można recyklingowi poddać. PCV i BPA to szkodliwe tworzywa, których warto unikać. Symbole świadczące o bezpiecznym składzie, bez tych dwóch materiałów, znajdują się np. na gumkach, temperówkach i bidonach dostępnych w Empiku.

Zeszyty i notesy z ekologicznego papieru

Kupując zeszyty, notesy i teczki, warto zastanowić się, jak powstały. Pewność, że drewno, przerabiane później na papier, pozyskane zostało w zrównoważony sposób, dają oznaczenia FSC i PEFC, przyznawane przez niezależne, międzynarodowe organizacje pozarządowe. Hasło „ekologiczny zeszyt” u niektórych wywołuje skojarzenia z szaroburymi, nieciekawymi kajetami. W rzeczywistości papier w takich notesach jest bardzo dobrej jakości, można też wybierać spośród dziesiątków wielobarwnych okładek.

Jakich innych symboli szukać na produktach?

Innymi oznaczeniami gwarantującymi wybór przyjazny naturze są Blue Angel i Ecolabel. Pierwszy z nich uznaje się za najstarszy i najbardziej rozpoznawalny certyfikat ekologiczny na świecie. Przyznawany jest od końca lat 70., a producenci, którzy mogą się nim pochwalić, spełniają najwyższe standardy. Niezależna organizacja ocenia, w jakim stopniu firma oszczędza surowiec, ogranicza zanieczyszczenia i hałas. Ponadto eliminuje odpady oraz zapewnia możliwość ponownego użycia tworzyw. Kolejny certyfikat – Ecolabel – przyznawany jest przez Komisję Europejską. Potwierdza on, że dany przedmiot został wyprodukowany z minimalnym wpływem na środowisko naturalne. Empik oferuje niemal setkę artykułów szkolnych, przede wszystkim zeszytów, na których widnieje ten symbol.

Eko wyprawka szkolna - świadomość Polaków na temat ekologii i dbania o środowisko.

Wyprawka szkolna – bezpieczeństwo i jakość

W badaniu SW Research na zlecenie Empiku aż 90% rodziców przyznało, że ważne są dla nich certyfikaty bezpieczeństwa i atesty produktów. Podczas zakupów przed rozpoczęciem roku szkolnego dobrze jest zwracać na nie uwagę. Ponadto na kosmetykach, np. płynach do dezynfekcji rąk, które przydadzą się w szkole, warto szukać informacji o nietestowaniu na zwierzętach czy znaku produktu wegańskiego. Ten drugi można także zauważyć, poszukując chociażby butów dla dziecka na WF. Symbol oznacza, że w składzie kosmetyku nie ma żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. A obuwie zostało wykonane z ekologicznych alternatyw dla skóry. Warto też sprawdzić, czy na bidonie lub pojemniku na lunch, które kupujemy dla dziecka, na pewno znajdują się kieliszek i widelec. Potwierdzenie, że te przedmioty zostały wykonane z bezpiecznych tworzyw.

Źródło: Empik