EFNI 2022 startuje 12 października. Co czeka Polskę, Europę i świat w dobie niepewności? Skala niepewności z jaką mierzy się dziś biznes ma nieznany współcześnie wymiar. Pół roku wojny w Ukrainie, wciąż trwająca pandemia koronawirusa, rosnąca niepewność polityczna i ekonomiczna. Ponadto ryzyko braku surowców energetycznych, zaburzone łańcuchy dostaw i rekordowe susze w Europie. Jak prowadzić biznes i żyć w czasach zmiany? O tym będą rozmawiać uczestnicy XI Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie w dniach 12 – 14 października 2022 roku. Organizatorem wydarzenia jest Konfederacja Lewiatan.

Podczas tegorocznego EFNI dominować będzie temat wyzwań, jakie wobec państw, wspólnot, gospodarki i rynków wywołuje szeroko rozumiana niepewność. W panelach dyskusyjnych w ramach czterech ścieżek tematycznych wezmą udział wybitni gości z kraju i zagranicy. Usłyszymy wybitnych naukowców, liderów biznesu, przedstawicieli administracji i władz publicznej: europejskiej, państwowej i samorządowej oraz aktywistów i członków organizacji pozarządowych.

Jednym z głównych gości edycji EFNI 2022 będzie prof. John Kean, politolog z University of Sydney i Wissenschaftszentrum Berlin, nazwany przez The Times „jednym z wiodących myślicieli i pisarzy politycznych”. Madrycki „El Pais” zaliczył go do „czołówki światowych analityków systemów politycznych”. Zdaniem Australian Broadcasting Commision jest „jednym z wielkich intelektualnych materiałów eksportowych Australii”. Podczas Forum John Kean będzie mówił o skali niepewności w wymiarze gospodarczym, politycznym i społecznym. Ponadto o powinnościach przed którymi stoją dziś państwa.

EFNI 2022 startuje 12 października. Co czeka Polskę, Europę i świat w dobie niepewności? - ludzie siedzą na krzesłach na konferencji przed sceną z gośćmi.
EFNI 2022 startuje 12 października. Co czeka Polskę, Europę i świat w dobie niepewności?

Niepewna przyszłość Europy

Wojna w Ukrainie jest największym konfliktem z jakim przyszło się mierzyć Europie od II wojny światowej. Choć obecna sytuacja wymusza przyjęcie europejskiej perspektywy, nie unieważnia wyzwań związanych z innymi regionami świata. Nowego wymiaru nabrała współpraca transatlantycka. Dla Europy i USA oznacza to konieczność rewizji nie tylko polityki obronnej, ale również relacji biznesowych. Od podejmowanych decyzji zależy przyszłość kontynentu, w tym Polski. „Czy Europie potrzebny jest wielki reset?” – to ważne pytanie, a zarazem tytuł pierwszego bloku tegorocznego EFNI.

Niepewność gospodarcza

Skala niepewności z jaką mierzy się w 2022 roku polski biznes nabiera historycznego wymiaru. Szczególnie, gdy dodamy do niego rekordową inflację, rosnący poziom braku zaufania biznesu do władzy. Dobrymi przykładami są fiasko Polskiego Ładu czy brak europejskich środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Biznes wkroczył w okres, w którym szacowanie czynników ryzyka, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, staje się coraz trudniejsze. Mamy do czynienia z problemami z globalnymi łańcuchami dostaw i rosnącymi okresami przestojów. Ponadto ryzykiem nowych pandemii czy politycznymi napięciami wpływającymi na rynki finansowe.

Duży wpływ na kształt polskiego rynku pracy ma obecność pracowników z Ukrainy. Niepewność związana z przyszłością tego kraju jest kolejną niewiadomą dla przedsiębiorców, którzy muszą zdecydować, jak wykorzystać kompetencje i talenty nowych pracowników. O tych gorących dla biznesu tematach będą dyskutować goście i uczestnicy w ramach panelu „Gospodarka – nadmiar czy umiar?”.

Niepewność technologiczna

W świecie technologii szacowanie i minimalizacja ryzyka są na porządku dziennym. Jednak rosnąca popularność przechowywania w chmurze czy pracy zdalnej sprawia, że bezpieczeństwo nabiera nowych wymiarów.

Rywalizacja w biznesie przenosi się na poziom konkurencji algorytmów, big data oraz sztucznej inteligencji. Rosnące tempo automatyzacji procesów oraz robotyzacja błyskawicznie zmieniają rynek pracy.

Tempo zmian wymusza nie tylko konieczność szkolenia pracowników, ale i przekwalifikowywania. Trwa debata o kompetencjach przyszłości. Dotyczy to również decyzji na poziomie państw. Czy politycy potrafią zrozumieć ich tempo? Czy kształtują charakter szkolnictwa powszechnego i wyższego, aby edukować społeczeństwo w kierunku cyfrowej dojrzałości? Na te pytania odpowiedzi będą szukać uczestnicy panelu „Czy technologia uratuje świat?”.

Niepewność klimatyczna

Największym zagrożeniem dla biznesu jest kryzys klimatyczny i kryzys różnorodności biologicznej, który prowadzi m.in. do ryzyka pojawienia się kolejnych pandemii. Tegoroczne rekordowe temperatury i idące za nimi długotrwałe susze w Europie i w Polsce czy katastrofa ekologiczna w Odrze ukazują skalę realnych zagrożeń z jakimi przychodzi się nam mierzyć.

Uczestnicy panelu „Zielony horyzont 2050” rozmawiać będą o zielonej transformacji regionu Morza Bałtyckiego. O tym, jak skutecznie dywersyfikować źródła energii oraz wykorzystać potencjał gospodarczy i społeczny państw leżących w basenie Morza Bałtyckiego. Dyskutować będą też o tym, czy polskie miasta mogą konkurować z Zachodem pod względem standardów życia, dostępności usług czy jakości powietrza. Wszak czysta energia to również zielony transport, zwłaszcza publiczny, a ten jest elementem procesu budowy przyjaznych mieszkańcom miast.

Źródło: Konfederacja Lewiatan