Dobry Start – wnioski można składać do 30 listopada br. Mimo wakacji, rodzice już myślą o początku roku szkolnego i związanych z tym wydatkami. Blisko 2,3 miliona dzieci ma już przyznane świadczenie z tegorocznej edycji programu Dobry Start. Ponadto Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już ponad półtora miliona świadczeń na kwotę 478 milionów złotych. Warto pamiętać, że wnioski można składać do 30 listopada br.

Dobry Start - wnioski można składać do 30 listopada br. - cjłopiec w wieku szkolnym na niebieskim tle.
Dobry Start – wnioski można składać do 30 listopada br.

Nabór wniosków w tegorocznej edycji programu „Dobry Start” rozpoczął się 1 lipca. W tym roku rodzice i opiekunowie mogą skorzystać tylko z drogi elektronicznej. Wnioski przyjmowane są za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia lub PUE ZUS. Rodzice złożyli już 1,95 mln wniosków o przyznanie świadczenia.

  • Świadczenie przyznano 2,27 mln dzieci
  • Wypłacono 1,59 mln świadczeń, a kolejne 678 tys. czeka na wypłatę
  • Kwota wypłaconych świadczeń to już ponad 478 mln złotych

Dobry Start. Zasady i terminy

„Dobry Start” to 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka (w wieku od 7 do 20 roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24 roku życia), bez względu na dochody rodziny.  W tym roku wnioski o przyznanie świadczenia można składać tylko w formie elektronicznej. Ponadto wnioski można składać do 30 listopada br.

Złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Wnioski złożone w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie) – rodzice środki otrzymają w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

W 2020 roku wsparciem z programu „Dobry Start” objętych było 4,4 mln uczniów. Na świadczenia w ramach programu od początku jego funkcjonowania przeznaczono już 4,1 mld zł, ok. 1,4 mld zł rocznie.

Źródło: gov.pl