Darmowe przejazdy autostradą dla kierowców samochodów elektrycznych. Transport generuje około 25–30% rocznego udziału całkowitej emisji CO2 w UE. Projekty związane z elektromobilnością dążą do znaczącego ograniczenia śladu węglowego tego sektora. 18 czerwca ruszył pilotażowy projekt dla posiadaczy elektryków. W ramach kampanii elektromobilni.pl kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce, zarejestrowani w EV Klub Polska są zwolnieni z opłat za przejazd autostradami.

Darmowe parkowanie w płatnych strefach i możliwość jazdy po buspasie to nie wszystkie przywileje kierowców pojazdów elektrycznych w Polsce. Od 18 czerwca br., dzięki kampanii elektormobilni.pl, użytkownicy pojazdów zasilanych wyłącznie prądem, należący do EV Klub Polska, będą mogli także za darmo korzystać z płatnych odcinków autostrad A1 i A4.

Bezpłatne autostrady

Osoby zarejestrowane w EV Klubu Polska i użytkujące samochody całkowicie elektryczne są zwolnione z opłat za przejazdy odcinkami autostrad, które są objęte system wideo-tollingu. Mowa o odcinku Gdańsk – Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś). Ponadto na odcinku Katowice – Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska – węzeł Balice), liczących w sumie 276 km. Oznacza to, że trasa nad morze, tam i z powrotem, pozwoli zaoszczędzić 60 zł. Natomiast trasa autostradą A4 niemal 50 zł. Projekt początkowo potrwa od 18 czerwca do 18 października br.

Darmowe przejazdy autostradą dla kierowców samochodów elektrycznych - kobieta i mężczyzna jada w aucie przez autostradę
Darmowe przejazdy autostradą dla kierowców samochodów elektrycznych

Jak to działa?

Zwolniony z opłat może zostać każdy, kto posiada lub użytkuje samochód w pełni elektryczny. W rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (BEV, ang. battery electric vehicles). Wystarczy zarejestrować się w EV Klub Polska (https://elektromobilni.pl/klub), a następnie w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po pozytywnej weryfikacji klubowicze otrzymają specjalnie wygenerowany link, dzięki któremu zarejestrują się lub zalogują w aplikacji Autopay. Po zalogowaniu w aplikacji wystarczy tylko uzupełnić dane pojazdu i cieszyć się darmowymi przejazdami wybranymi odcinkami Autostrad A1 i A4.

Nie tylko darmowe autostrady

Klubowicze mają do dyspozycji także rabaty (5, 7 i 10%) na ładowanie aut elektrycznych w ramach największej sieci stacji ładowania w Polsce (GreenWay). Stopniowo będą także wprowadzane dodatkowe benefity. Należą do nich m.in. atrakcyjne formy finansowania EV i ubezpieczenia, rabaty na zakup i instalację domowych stacji ładowania. W przyszłości także zniżki na usługi hotelarskie i gastronomiczne. Ponadto dostęp do dedykowanych ofert w ramach internetowego katalogu produktów oraz pełne wsparcie prawne i techniczne.

„Autostrada do elektromobilności”

Akcja „Autostrada do elektromobilności” jest realizowana we współpracy z Autopay. W ramach kampanii elektromobilni.pl, prowadzonej przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu (KOZK). To pierwsza w Polsce, tej skali kampania społeczna wspierającą rozwój rynku samochodów elektrycznych.

Ile jest aut elektrycznych w Polsce?

Na podstawie Licznika Elektromobilności PSPA i PZPM, pod koniec maja 2021 r. w Polsce było zarejestrowanych łącznie 25 407 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 49% (12 432 szt.) tej części parku pojazdów. Pozostałą część (51%) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 12 975 szt. Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Jak wynika z danych PSPA, pod koniec maja w Polsce odnotowano 1495 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (2 897 punktów).

Źródło:Autopay