Bezpieczne przejścia dla pieszych tylko w 6 województwach. W czerwcu 2021 r. weszły w życie znowelizowane przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Jednak statystyki wypadków za ubiegły rok wyglądają korzystnie tylko w skali całego kraju. Najgorzej jest w lubelskim, gdzie pod koniec roku liczba kolizji i wypadków w tych miejscach zwiększyła się o 32%. Z kolei w mazowieckim każdego dnia dochodziło średnio do co najmniej dwóch zdarzeń z udziałem pieszego.

Eksperci rankomat.pl przeanalizowali dane strony sewik.pl. dotyczące liczby kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych (z udziałem pieszych) i ustalili, że od czerwca do grudnia 2021 r. aż w 10. województwach liczba takich zdarzeń zwiększyła się od kilku do nawet kilkudziesięciu procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Podobny problem dotyczy największych polskich miast.

Bezpieczniej na „zebrach” tylko w I półroczu 2021 roku 

W 2021 roku liczba kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych w całej Polsce zmniejszyła się o 9% w porównaniu do roku ubiegłego. Bilans ofiar śmiertelnych i rannych w wypadkach także prezentuje się korzystniej. Nie jest to jednak żaden precedens, ponieważ w poprzednich latach policja również notowała spadek liczby takich zdarzeń i to nawet na większą skalę (-21% w 2020 roku). Najprawdopodobniej miała na to wpływ pandemia koronawirusa, w czasie której odnotowano niższe natężenie ruchu. Pozytywny wynik trudno też łączyć z nowelizacją ustawy. Okazuje się bowiem, że w II półroczu 2021 roku częściej dochodziło do kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Bezpieczne przejścia dla pieszych tylko w 6 województwach - wykres, kolizje i wypadki drogowe na przejściach dla pieszych od 2019 r.
Bezpieczne przejścia dla pieszych tylko w 6 województwach

Spadek liczby wypadków tylko w co trzecim województwie  

 Eksperci sprawdzili również statystyki dotyczące okresu od wejścia w życie nowych przepisów do końca 2021 roku. Okazuje się, że tylko w 6. województwach odnotowano spadek liczby kolizji i wypadków na przejściach dla pieszych, w porównaniu do tego samego okresu 2020 r. Przede wszystkim w rankingu najgorzej wypada woj. lubelskie (+32%) i opolskie (+26%. Ponadto także wielkopolskie (+25%). Najlepiej zaś warmińsko-mazurskie (-14%).

Bezpieczne przejścia dla pieszych tylko w 6 województwach- mapa, miejsca z ilością kolizji  drogowych w Polsce.

Po uwzględnieniu liczby wszystkich zdarzeń niechlubne pierwsze miejsca przypadły woj. mazowieckiemu (504 kolizje i wypadki), śląskiemu (352) i wielkopolskiemu (293).

WojewództwoZdarzenia w 2020 r. (06-12)Zdarzenia w 2021 r. (06-12)
dolnośląskie222265
kuj-pomorskie157177
lubelskie133176
lubuskie8676
łódzkie241245
małopolskie245238
mazowieckie471504
opolskie5873
podkarpackie9491
podlaskie8681
pomorskie187194
śląskie382352
świętokrzyskie90108
warmińsko-maz127109
wielkopolskie234293
zachodniopom151152

Najwięcej wypadków na warszawskich przejściach dla pieszych  

Dane dotyczące kolizji i wypadków po nowelizacji ustawy nie są korzystne także dla większości miast wojewódzkich. W okresie od czerwca do grudnia 2021 roku w Warszawie statystycznie raz dziennie dochodziło do nieszczęśliwego zdarzenia z udziałem przechodnia na przejściu dla pieszych. Ponadto, w tym mieście stwierdzono 13% wzrost liczby takich zdarzeń w porównaniu do tego samego okresu 2020 roku.  

Znacznie większy wzrost liczby kolizji i wypadków dotyczy stolicy woj. opolskiego (60%), jednak w Opolu na przejściach dla pieszych odnotowano prawie 10 razy mniej takich zdarzeń niż w Warszawie.

Bezpieczne przejścia dla pieszych tylko w 6 województwach - wykres, miasta ze wzrostem kolizji po zmianie przepisów.
Bezpieczne przejścia dla pieszych tylko w 6 województwach

Czy niekorzystne statystyki wypadkowe dla większości regionów oznaczają, że nowelizacja ustawy nie jest skuteczna?

Przede wszystkim analizując powyższe dane, warto pamiętać, że dwa ostatnie lata upłynęły pod znakiem pandemii COVID-19. W niektórych okresach mogło to wpłynąć na zmniejszenie natężenia ruchu drogowego i w rezultacie obniżenie liczby wypadków. Dotyczy to szczególnie 2020 roku. Poza tym, od wprowadzenia nowych przepisów upłynęło zbyt mało czasu, aby można już było wyciągać jednoznaczne wnioski.   

Surowe kary dla kierowców za złamanie przepisów drogowych na przejściu dla pieszych z pewnością przekładają się na bezpieczeństwo przechodniów, ale tylko w pewnym stopniu. Nawet jeśli kierowcy z obawy przed sankcjami bardziej uważają, to trzeba pamiętać, że nie tylko oni są sprawcami wypadków. Często winnymi takich zdarzeń są piesi. Nowelizacja ustawy mogła im dać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Co niestety czasami doprowadza do większej nieuwagi podczas przechodzenia przez pasy.

Źródło:Rankomat