Home Aktualności „Aktywny senior w domu”. Rusza program Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Ministerstwa Zdrowia

„Aktywny senior w domu”. Rusza program Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Ministerstwa Zdrowia

aktywny senior w domu

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny zalecają seniorom, żeby nie przebywali w miejscach publicznych. To pomoże uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Jednak już kilka dni bez ruchu może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu. Dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny „Aktywny senior w domu.” Jest to zestaw bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu.

Aktywny senior w domu: ćwiczenia

Osoby powyżej 70. roku życia są szczególnie narażone na cięższy przebieg choroby wywoływanej przez nowego koronawirusa, ponieważ obciążone są chorobami współistniejącymi. Dlatego Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny apelują, by seniorzy zostali w domu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że przymusowe pozostawanie w domach może spowodować znaczne ograniczenia aktywności fizycznej. To może powodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu. Dlatego KIF i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny „Aktywny senior w domu.”

Przygotowane przez fizjoterapeutów

Ćwiczenia zostały przygotowane przez fizjoterapeutów, na co dzień pracujących z pacjentami geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi.

Ćwiczenia są łatwe do wykonania dla każdego i nie wymagają specjalistycznego sprzętu, tylko zwykłych przedmiotów, np. krzesło czy parapet. To ważne, bo w sytuacji epidemii seniorzy często nie mają dostępu do sprzętu sportowego czy przyrządów. Prezentowane ćwiczenia są bezpieczne. Konieczne jest jednak zachowanie kilku prostych zasad: stabilne buty, wybranie nieśliskiej powierzchni i ubioru, który nie krępuje ruchów.

Aktywny senior w domu – gdzie znaleźć ćwiczenia?

Ćwiczenia będą publikowane na specjalnej stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz na You Tubie Ministerstwa Zdrowia. Dziś prezentujemy zapowiedź programu, a począwszy od jutra, każdego dnia na podanej stronie pojawi się jeden film z ćwiczeniem, wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie.

W trosce o zdrowie Polek i Polaków rekomendujemy, aby, pomimo przebywania w warunkach domowych, utrzymać stałą aktywność fizyczną. Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego.

Ponadto, ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają̨ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze. Zalecamy, aby zaprezentowane działania profilaktyczne stały się codziennym punktem dnia, nie tylko w czasie stanu zagrożenia epidemicznego.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia