5 sposobów na tanią jazdę samochodem. Wiele osób, które każdego dnia dojeżdżają do pracy samochodem, zastanawia się, w jaki sposób zmniejszyć wydatki z tego tytułu. Myśląc o tym, warto mieć na uwadze, że na koszt użytkowania samochodu wpływają nie tylko ceny paliwa, ale i tego, czy optymalnie korzystamy z mocy silnika, dbamy o stan techniczny poszczególnych podzespołów czy elementów samochodu. Jak więc obniżyć koszty eksploatacji samochodu?

Ceny paliw może już nie są tak wysokie, jak w maju czy czerwcu tego roku, kiedy średnia cena ropy sięgała nawet 8,54 zł, a benzyny 7,84 zł, jednak wciąż są dotkliwe dla naszych portfeli. Obecnie średnia ceny ropy to ok. 7,30 zł, a benzyny ok. 6,40 zł. Ceny paliwa mają istotny wpływ na koszty użytkowania auta, ale ważna jest także dynamika jazdy, stan opon oraz to, czy korzystamy z klimatyzacji.

5 sposobów na tanią jazdę samochodem - wnętrze auta i mężczyzna siedzący za kierownicą.
5 sposobów na tanią jazdę samochodem

Poznaj 5 trików na tanią jazdę samochodem

  1. Najwięcej paliwa zużywamy podczas przyspieszania i hamowania, więc starajmy się utrzymywać stałą prędkość na drodze. Być może warto sprawdzić inną trasę dojazdu, która w godzinach szczytu nie jest tak zakorkowana i nie będzie powodowała zatrzymywania się i ruszania co chwilę? Dla uzyskania oszczędności kluczowa jest płynna jazda! Pozwala ona zaoszczędzić od 6 do 12% paliwa!
  2. Dbajmy o odpowiednie ciśnienie w oponach, takie, które zaleca producent samochodu. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, zainwestujmy w energooszczędne opony – wykonane ze specjalnej mieszanki, która zwiększa twardość ogumienia. Dzięki temu zużycie paliwa jest mniejsze, gdyż tarcie opony o podłoże jest ograniczone.
  3. Używajmy klimatyzacji i analogicznie – samochodowego ogrzewania tylko wtedy, gdy są potrzebne i zawsze ustawiajmy optymalną temperaturę. Gdy klimatyzacja/ogrzewanie są włączone, nie otwierajmy okien. Pamiętajmy o regularnych przeglądach odpowiedniej instalacji. Niektóre usterki potrafią wpłynąć na zużycie energii.
  4. Poszukajmy stacji paliw, która ma najniższe ceny w naszej okolicy. Jeśli to możliwe – nie tankujmy na autostradzie. Ceny paliw są tam zawsze wyższe niż w miastach.
  5. Wyłączajmy silnik na postojach, które trwają dłużej niż 20-30 sekund. Napęd pracujący na tzw. „jałowym biegu” może spalić nawet litr paliwa w ciągu godziny!

Czasami też warto dokładnie sprawdzić i przeliczyć, czy być może bardziej opłaca nam się dojechać do danego miejsca komunikacją miejską.

Źródło: Intrum

Przeczytaj także: Boom na samochody używane – jak i gdzie kupujemy auta z „drugiej ręki”?

Pandemia i inflacja sprawiły, że nastąpił boom na samochody używane. Dziś na rynku motoryzacyjnym jest o wiele mniej dostępnych aut, zarówno nowych, jak i używanych. To zmusza kupujących do pójścia na kompromis. Rezygnują więc z szukania wymarzonego modelu, bo nie wiadomo czy on w ogóle się pojawi. Dla kupujących auta używane najważniejszy jest ich stan techniczny i historia. Kryteria takie jak cena, marka i model, schodzą na dalszy plan.