Pakiet VAT e-commerce. Lewiatan chce szybkiego uchwalenia zmian. Eksperci Konfederacji Lewiatan napisali list do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu z apelem o pilne uchwalenie zmian do ustawy o podatku od towarów i usług wdrażających unijne przepisy dotyczące opodatkowania działalności e-commerce.

Nowe przepisy, implementujące pakiet VAT e-commerce, powinny obowiązywać od 1 lipca 2021 r., tj. zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej. Zmiany zawarte w projekcie ustawy mają na celu uszczelnienie poboru podatku VAT w handlu transgranicznym. Ponadto uproszczenie obowiązków związanych z podatkiem VAT dla przedsiębiorstw prowadzących transgraniczną sprzedaż towarów lub usług konsumentom.

To szczególnie ważne dla rodzimych pośredników, portali sprzedażowych i aukcyjnych, które zmagają się często z nieuczciwą konkurencją spoza UE. Nowa regulacja będzie ważnym krokiem w kierunku wyrównania szans na korzyść europejskich, w tym polskich firm.

Pakiet VAT e-commerce. Lewiatan chce szybkiego uchwalenia zmian - mężczyzna pisze na klawiaturze laptopa
Pakiet VAT e-commerce. Lewiatan chce szybkiego uchwalenia zmian

Niedokonanie implementacji tych przepisów we właściwym terminie oznaczać będzie poważne trudności dla polskich przedsiębiorców w prawidłowym rozliczeniu transakcji z kontrahentami zagranicznymi. Jak podkreślają eksperci Konfederacji Lewiatan czasu na uchwalenie ustawy jest już bardzo mało. Ponadto tak istotne zmiany nie mogą być wprowadzane praktycznie z dnia na dzień.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Przeczytaj także: 15 rzeczy, które w Polsce drożeją najszybciej w UE

15 rzeczy, które w Polsce drożeją najszybciej w UE. Strzyżenie, malowanie ścian i wywóz śmieci to usługi, o których jest ostatnio głośno. Wszystko dlatego, że ich ceny rosną jak na drożdżach – czasem nawet najszybciej w Europie. Niestety nie tylko w tych obszarach jesteśmy niechlubnymi liderami.

O tym, że towary drożeją nie trzeba dziś przekonywać osób, które robią zakupy, tankują samochód lub opłacają rachunki za mieszkanie. Niestety w niektórych przypadkach podwyżki były w ostatnim roku aż tak dotkliwe, że szły w dziesiątki procent.

Rodzime banki, śmieci i zwierzęta liderami UE

I tak w europejskiej czołówce plasują nas na przykład opłaty za usługi finansowe świadczone przez banki i instytucje pokrewne. Dane za marzec sugerują, że mieliśmy w tym wypadku wzrost aż o 47,6% w ciągu zaledwie roku. Jest to najprawdopodobniej jeden z efektów niskich stóp procentowych ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej. Ostatnie bezprecedensowe cięcia stóp spowodowały, że oprocentowanie kredytów jest rekordowo niskie. Z drugiej strony jednak, aby podreperować wyniki finansowe, banki cięły też oprocentowanie lokat i podnosiły opłaty za świadczone usługi. Rodzime banki robiły to najszybciej w Europie – sugerują dane Eurostatu.