Home Prawo 5 wskazówek ubezpieczeniowych przed wyjazdem na ferie

5 wskazówek ubezpieczeniowych przed wyjazdem na ferie

Wskazówka nr 1

Jeśli jedziesz na zorganizowany wyjazd, sprawdź jaką polisę oferuje biuro podróży

Aż 88 proc. ankietowanych, którzy planują udać się na zorganizowany wyjazd, sprawdza zakres ubezpieczenia oferowanego przez organizatora, jednak blisko połowa (49 proc.) robi to pobieżnie. Warto przeczytać dokładnie umowę, którą zawieramy z biurem podróży. Co prawda organizatorzy wycieczek mają obowiązek zapewnić uczestnikom ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków, ale nie ma przepisów, które dokładnie określają ich zakres.

Wskazówka nr 2

Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia

– Warto zwrócić uwagę, czy suma ubezpieczenia, czyli górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela, nie jest zbyt niska. Jeśli na stoku nabawimy się poważnej kontuzji, to niewysoka suma ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów (m.in. leczenia, leków, pobytu w szpitalu), a świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu w ramach ubezpieczenia NNW może nie wystarczyć na pokrycie kosztów rehabilitacji – radzi Anna Materny z Gothaer. Jak wyliczamy wysokość świadczenia za uszczerbek na zdrowiu? Procentowo, od sumy ubezpieczenia właśnie. – Przykładowo, za złamanie ręki, przy którym średni uszczerbek na zdrowiu wynosi 5 procent, możemy otrzymać 1000 zł, jeśli zabezpieczyliśmy się w polisie na 20 tys. zł – dodaje Anna Materny.

Wskazówka nr 3

Pamiętaj, że sam możesz spowodować wypadek na stoku

Na stoku dochodzi do wypadków, w których możemy ucierpieć sami. Zdarza się jednak, że to my spowodowaliśmy wypadek, a poszkodowanym jest inny narciarz. Jeśli wyrządziliśmy szkodę osobie trzeciej, przydatne będzie OC w życiu prywatnym. – Polisa turystyczna może obejmować również OC w życiu prywatnym. To ważne, bo koszty leczenia osoby poszkodowanej mogą być wysokie i w przypadku naszej winy będziemy zobowiązani do ich pokrycia.

Wskazówka nr 4

Sprawdź, czy szkółka narciarska twojej pociechy zapewnia ubezpieczenie

Za granicą szkółki narciarskie dla maluchów zyskują na popularności. Naukę rozpoczynają już trzyletnie dzieci, a ćwiczenia w formie zabaw, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, szybko przynoszą efekty. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka? Jeśli wykupiliśmy polisę dla całej rodziny, to możemy spać spokojnie. Jeśli mamy ze sobą tylko kartę EKUZ, warto sprawdzić, czy szkółka narciarska, w ramach oferowanego kursu, gwarantuje maluchom ubezpieczenie.

Wskazówka nr 5

Zabezpiecz sprzęt narciarski

Za granicą kradzież sprzętu narciarskiego należy do rzadkości, ale zdarzają się takie przypadki. Jeśli posiadamy markowy i drogi sprzęt, polisa może zrekompensować jego utratę lub zniszczenie.
– Pamiętajmy jednak, że w przypadku kradzieży, ochroną ubezpieczeniową objęty jest tylko ten sprzęt, który znajdował się pod naszą bezpośrednią opieką albo był przechowywany w zamkniętym miejscu np. bagażniku lub szatni. Ubezpieczenie nie obejmie nart, które zostawiliśmy bez opieki na stoku np. obok restauracji – podsumowuje Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer.