Home Nieruchomości Garden Plaza z BREEAM na piątkę

Garden Plaza z BREEAM na piątkę

Garden Plaza – pierwszy zielony budynek biurowy na warszawskim Żoliborzu, uzyskał certyfikat BREEAM. Po uwzględnieniu rygorystycznych kryteriów międzynarodowego systemu certyfikacji ekologicznej zakończył proces oceny standardów z wynikiem bardzo dobrym (Very Good).

Garden Plaza, obiekt biurowy o standardzie klasy A, jest pierwszym ekologicznym biurowcem na warszawskim Żoliborzu zaprojektowanym zgodnie z wymogami certyfikatu BREEAM. Ekologiczność nowoczesnych biurowców przejawia się w zastosowaniu w nich rozwiązań dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, obiekty te są zaprojektowane tak, by do absolutnego minimum zredukować zużycie wody i energii elektrycznej oraz cieplnej. Po drugie – są one przyjazne nie tylko środowisku naturalnemu, ale przede wszystkim człowiekowi. Ekologiczność w tym rozumieniu przejawia się w obecności systemów pozwalających pracownikom w jak największym stopniu dostosować stanowisko pracy do ich osobistych potrzeb i preferencji.

Garden Plaza 2

W obiekcie Garden Plaza zastosowano szereg rozwiązań wpływających na znaczące obniżenie zużycia energii, wody, a także na racjonalne gospodarowanie odpadami. Dodatkowym udogodnieniem wpływającym na zachowanie równowagi ekologicznej jest system indywidualnej regulacji temperatury oraz mechanizm równomiernego oświetlenia pomieszczeń, dzięki którym obiekt stanowi także komfortowe miejsce pracy.W konsekwencji zastosowane rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo, maksymalizują komfort użytkowania oraz widocznie zmniejszają koszty eksploatacji i modernizacji. Proces certyfikacji budynku BREEAM przeprowadziła firma Buro Happold.

„Zrównoważone rozwiązania zastosowane w biurowcu Garden Plaza mają na celu poprawę zarządzania energią, ogrzewaniem i zużyciem wody. Wybór ekologicznych rozwiązań już na etapie planowania i realizacji obiektu pozwoli w przyszłości na ważną z perspektywy najemcy redukcję kosztów oraz minimalizację oddziaływania budynku na środowisko. Żoliborz w porównaniu np. do Służewca staje się w oczach najemców bardzo atrakcyjną lokalizacją – dobrze skomunikowaną, optymalnie położoną. Do tej pory brakowało tutaj zielonych rozwiązań i cieszymy się, że to właśnie my mogliśmy zrealizować taki projekt z bardzo dobrym rezultatem” – komentuje Marcin Antczak, prezes SGB Fortune MA.

„Z przyjemnością gratulujemy Inwestorowi uzyskania przez Garden Plaza certyfikatu BREEAM z bardzo dobrym wynikiem. Jest to sukces będący efektem wszystkich zaangażowanych stron-także architektów, projektantów branżowych i osób odpowiedzialnych bezpośrednio za realizację. Dziękujemy za wszelkie wsparcie asesora BuroHappold Enginneering. Doceniamy zaufanie jakim nas obdarzono i mamy nadzieję na kolejne inwestycje przyczyniające się do zwiększenia zrównoważonego charakteru otaczającego nas środowiska zabudowanego”dodaje Jan Cieśla, Associate, Buro Happold.

Prace na placu budowy właśnie dobiegły końca. Biurowiec Garden Plaza składa się z czterech kondygnacji naziemnych oraz garażu podziemnego. Elewacja budynku została wykonana w przeważającej części ze szła połączonego ze stalą, granitem i marmurem. Wyróżniający się na tle otoczenia, unikatowy projekt architektoniczny nadający budynkowi kształt pięciokąta o nierównych bokach, pozwolił na stworzenie wewnętrznego patio, które będzie miejscem odpoczynku i spotkań biznesowych. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi blisko 9 tys. mkw. Na parterze wydzielono przestrzeń o objętości ok. 1,8 tys. mkw. na usługi. Górne piętra, każde o pow. ok. 2,2 tys. mkw., zajmą biura.

źródło: Garden Plaza