To pierwszy w Polsce stworzony od podstaw, w pełni funkcjonalny dom inteligentny. Nowe miejsce na polskiej mapie technologii ma na celu prezentację rozwiązań automatyki budynkowej, wdrażanie i testowanie innowacyjnych projektów oraz pokazanie praktycznego wymiaru technologii jutra. Czarny Dom – bo taką nosi nazwę, to również kreatywna przestrzeń, wchodząca w interakcję z odbiorcą.

Budynek wypełniony nowoczesnymi rozwiązaniami IT, który nie tylko wdraża w praktyce najnowsze rozwiązania, ale jest również miejscem spotkań inżynierów i dostawców technologicznych został właśnie oddany do użytku w Gliwicach. Twórcą i pomysłodawcą projektu jest firma APA Group, która w budynku oprócz technologicznego showroomu, ma swoją siedzibę.

Stworzony budynek stał się nie tylko przestrzenią do pracy dla teamu APA Group, ale również miejscem spotkań ludzi o otwartych głowach i wymiany innowacyjnych pomysłów. W zamyśle łączy on estetykę wnętrz i samej bryły architektonicznej – która już z ulicy przyciąga uwagę przechodniów. Oprócz wspomnianego showroomu i biura w postaci piętrowego budynku o kilkunastu pomieszczeniach, na terenie inteligentnego domu znajduje się mini hotel dla gości, przestrzeń na dachu zarezerwowana na ogród, szklarnia i niewielka kawiarnia

Czarny Dom to w dużej mierze systemy polskiej firmy APA Group i jej partnerów, które dostosowują się do użytkownika, wchodzą z nim w interakcję i dostarczają praktycznych, ułatwiających życie rozwiązań. – Jak ma to miejsce w przypadku każdej nowinki technologicznej, dla większości odbiorców technologie inteligentnego domu stają się zrozumiałe i użyteczne dopiero wówczas, gdy sami mogą przekonać się o ich działaniu – dotknąć, usłyszeć, a także zobaczyć konkretne oszczędności, jakie przynoszą – mówi Artur Pollak, Prezes APA Group, pomysłodawca Czarnego Domu.

Z walorów inteligentnego budynku mogą korzystać nie tylko pracownicy i partnerzy firmy, ale również podmioty zewnętrzne, które szukają kreatywnej i nowoczesnej przestrzeni na własne potrzeby. Zainteresowane strony mogą zarezerwować poszczególne pokoje (showroomy) za pomocą specjalnego systemu rezerwacji. W zamyśle Czarny Dom, to dom otwarty, którego budowa nigdy się nie skończy, ponieważ ma zawsze nadążać za technologią, dostosowywać się do aktualnych trendów i wchodzić w interakcję z użytkownikiem, a docelowo dostosowywać się do jego potrzeb.

 

Źródło:  APA Group