Home Nieruchomości Ceny ziemi biją kolejne rekordy

Ceny ziemi biją kolejne rekordy

Nie tylko „nad Wisłą” działki rolne drożeją w zastraszającym tempie. Po raz pierwszy w historii akr (ok. 0,4 ha) ziemi w Wielkiej Brytanii został wyceniony na ponad 8 tys. GBP – wynika z danych firmy Knight Frank za I kwartał 2015 roku. Rekord padł dokładnie na poziomie 8059 GBP za przeciętny akr, co przy kursie GBP/PLN na poziomie 5,6 oznacza cenę na poziomie 111,5 tys. zł za ha.

Analitycy Knight Frank podkreślają ponadto, że znacznie wyższe wyceny osiągają duże – ponad 400-ha areały. Za te płacić trzeba przeważnie o połowę więcej niż wynikałoby ze średniej.

Warto podkreślić, że na rynku mieszkaniowym przeważnie działa mechanizm odwrotny, a więc taki zgodnie, z którym to raczej mniejsze nieruchomości są droższe za metr. W przypadku gruntów rolnych to jednak większe parcele pozwalają korzystać z efektów skali, a więc ułatwiają efektywne gospodarowanie. Identyczny mechanizm działa w Polsce, gdzie działki rolne o większym areale są niczym biały kruk. Co więcej to właśnie te działki drożeją najszybciej – wynika z szacunków Lion’s Bank.

Nawet jednak średnia cena brytyjskiej ziemi jest znacznie wyższa niż polskiej. Indeks wartości ziemi rolnej stworzony przez Lion’s Bank sugeruje bowiem, że pod koniec ubiegłego roku za hektar rodzimej ziemi trzeba było płacić przeciętnie 31,5 tys. zł.

I choć pod względem wysokości ceny parceli brytyjska ziemia wyraźnie deklasuje rodzimą, to już pod względem dynamiki zmian cen polska ziemia zdaje się być bezkonkurencyjna na tle innych krajów Europejskich. Jak bowiem wynika z szacunków Lion’s Bank w ciągu 10 lat przeciętny hektar „nad Wisłą” zdrożał o 406%, podczas gdy „na wyspach” progres w analogicznym okresie wyniósł 192%.

Zanim jednak ktoś w celach inwestycyjnych postanowi wejść na rynek gruntów rolnych musi być świadomy, że inwestycja taka jest długoterminowa i obarczona ryzykiem, a fakt, że ziemia drożała w ostatnich latach nie gwarantuje podobnych wyników w przyszłości.

LICZBA TYGODNIA:

518 mln zł

właśnie taką kwotę na odsetkach oszczędzają co miesiąc kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w złotym. Wszystko dzięki obniżeniu podstawowej stopy procentowej z poziomu 4,75% do 1,5%– wynika z szacunków Lion’s Bank opartych o dane ZBP i NBP.

 

Zdjęcie-źródło: Strutt&Parker
źródło: Lion’s Bank