Home Nieruchomości Budownictwo: duży ruch na rynku na koniec roku

Budownictwo: duży ruch na rynku na koniec roku

Prawie 9 tysięcy mieszkania oddali do użytkowania deweloperzy w grudniu ubiegłego roku. To najlepszy miesięczny wynik od grudnia 2008 r. Wyższe od średnich były także liczby nowych pozwoleń na budowę i już rozpoczętych budów. Cały rok 2015 był najlepszy w historii i wygląda na to, że w 2016 też będzie działo się sporo

Jak wynika z danych GUS, grudzień był kolejnym dobrym miesiącem dla działających na polskim rynku. Oddali oni do użytkowania 8962 mieszkań (o 38 proc. więcej niż przed rokiem), rozpoczęli budować 8222 nowych lokali (wzrost o 53 proc. r/r) i otrzymali pozwolenia na budowę kolejnych 9936 (o 48 proc. więcej niż rok temu). Ważne jednak, że liczby publikowane przez GUS wyglądają pozytywnie także w dłuższym ujęciu – za cały rok.

Od początku stycznia do końca grudnia 2015 roku firmy deweloperskie oddały do użytkowania 62448 lokale mieszkalne, co rok do roku oznacza wzrost o 5,7 proc. Bardziej spektakularnie prezentują się jednak pozostałe wyniki działalności deweloperskiej. W ubiegłym roku przedsiębiorstwa rozpoczęły budowę 86498 mieszkań, co oznacza liczbę większą niż przed rokiem o 24,1 proc. Bardzo podobnie zmieniła się liczba pozwoleń na budowę, którą deweloperzy otrzymali. W 2015 r. było ich 97248, o 25,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Zarówno liczba rozpoczętych budów, jak i uzyskanych pozwoleń są najwyższe od lat. Nawet przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej firmy nie rozpoczynały tylu budów.

2016_01_19-budownictwo-tabela

Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Deweloperzy są tak aktywni gdyż jest silny popyt na nowe mieszkania, który stymuluje z jednej strony program Mieszkanie dla Młodych, a z drugiej inwestorzy z gotówką, którzy bez posiłkowania się kredytem kupują mieszkania w celach inwestycyjnych, wprowadzając je potem na rynek najmu.

Rekordy sprzedaży na rynku pierwotnym

Deweloperzy nie tylko dużo budowali, ale i sprzedawali. Prawie wszystkie spółki deweloperskie zanotowały spory wzrost sprzedaży, a liderami rynku są Dom Development (2,4 tys. mieszkań), Murapol (2,4 tys.), Robyg (2,3 tys.) i LC Corp (2,1 tys.). Łącznie sprzedaż największych deweloperów wzrosła o ponad jedną czwartą. Co więcej, wiele firm zapowiada kolejną poprawę wyników w 2016 roku, możemy się więc spodziewać, że kolejne komunikaty GUS będą równie optymistyczne.

Deweloperzy czują jednak koniunkturę i reinwestują zarobione pieniądze, np. odbudowując banki ziemi. Z szacunków Home Broker Business wynika, że w 2015 r. wydatki deweloperów na działki budowlane przekroczyły miliard złotych, a najwięksi wydali po 200-250 mln zł.

Najem rośnie w siłę

W najbliższych latach coraz większą rolę na polskim rynku mieszkaniowym odgrywać będzie najem. Ma on spory potencjał rozwoju, a napędza go m.in. Fundusz Mieszkań na Wynajem, który kupuje pakiety mieszkań od deweloperów i przygotowuje je na rynek najmu. Działanie Funduszu powinno przetrzeć szlak innym inwestorom instytucjonalnym.

Marcin Krasoń, Home Broker