Home Motoryzacja Mazowieckie trasy i miejsca w przewodniku Mazda Slow Road

Mazowieckie trasy i miejsca w przewodniku Mazda Slow Road

Przewodnik slowroad.pl dla zmotoryzowanych turystów, poszukujących odpoczynku w ciszy, spokoju i bliskości z naturą prezentuje ponad 60 miejsc w województwie mazowieckim, gdzie można odpocząć w zwolnionym rytmie.

Chociaż województwo mazowieckie jest często określane jako Mazowsze, jego wschodnia część to region podlaski, natomiast południe to ziemia sandomierska będąca także częścią Małopolski. Różnice historyczne i kulturowe widoczne są więc w architekturze wiejskiej, lokalnej kuchni, regionalnych zwyczajach i obrzędach. Autonomiczne w swoim charakterze obszary łączy dobra infrastruktura drogowa, która ułatwia poznawanie i zwiedzanie całego regionu. 

Województwo mazowieckie widziane z perspektywy Warszawy to prawdziwy inkubator sukcesu, którego miarą są nowoczesne, monumentalne wieżowce, awangardowe biura międzynarodowych korporacji czy eleganckie restauracje i ekskluzywne sklepy. Wystarczy jednak wyjechać niespełna 30 km od centrum, by w otulinie Puszczy Kampinoskiej odkryć urokliwe szlaki turystyki pieszej lub rowerowej albo zapomnieć o całym świecie podczas spływu kajakiem po Narwi czy Bugu. W niespełna godzinę jazdy od Warszawy miłośnicy historii mogą wraz z dziećmi odbyć podróż w czasie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, zwiedzić jedyne w swoim rodzaju Muzeum Motoryzacji w Otrębusach lub Muzeum Romantyzmu w Opiniogórze pod Ciechanowem. Wielbicielom rozkoszy podniebienia przewodnik Slow Road poleca miejsca z autentyczną, mazowiecką kuchnią, najlepszymi pierogami w Karczmie Wielka  Lipa pod Pułtuskiem, wyborną dziczyzną w Karczmie Stara Kuźnia w Magnuszewie lub lekką kuchnią fusion restauracji Szpularnia w Żyrardowie.

Rekomendowane miejsca noclegowe w mazowieckim także zachwycają różnorodnością. Przyjazne dla dzieci i zwierząt domowych siedliska Leluja, Latosowo, Ale Młyn czy Żabi Raj są szczególnie warte odwiedzin latem i wczesną jesienią. Cały rok można cieszyć się ciszą w Domu nad Wierzbami, Sowim Zakątku czy Dworku nad Wkrą. W każde z tych miejsc dojeżdżamy urokliwymi, częściowo leśnymi drogami, gdzie napęd na cztery koła nie jest wymagany, ale dobra orientacja w terenie jest zdecydowanie pomocna.

„W świecie zaawansowanych technologii, ogromnej masy danych i bodźców, które przyswajamy każdego dnia, potrzebny jest czas na wyłączenie się, bycie offline, proste przyjemności. W każdym województwie znaleźć można miejsca, w których czas zwyczajnie płynie wolniej, warte odwiedzin podczas jednodniowej lub weekendowej wyprawy, a mazowieckie oferuje mieszkańcom stolicy rozmaite formy i punkty wypoczynku. Coraz nowocześniejsza infrastruktura drogowa sprzyja rozwojowi turystyki zmotoryzowanej, a my nasze trasy zaplanowaliśmy tak, aby każdy znalazł dla siebie ciekawe punkty na mapie.” Podkreśla Szymon Sołtysik, Dyrektor PR Mazda Motor Poland, koordynujący projekt Slow Road.

Doceniając potencjał turystycznej promocji regionu, Samorząd Województwa Mazowieckiego został partnerem projektu przewodnika Slow Road.