Zawody przyszłości nie tylko w IT. Nie musisz być inżynierem czy mieć umysłu ścisłego, by wykonywać jeden z zawodów przyszłości. Programista, informatyk, analityk danych? Nie tylko. Wśród profesji, które będą cieszyć się rosnącą popularnością są m.in. specjaliści z dziedziny biznesu i prawa, menadżerowie, przedstawiciele zawodów kreatywnych czy branży medycznej . Już teraz obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na takich pracowników, a rynek będzie potrzebował ich tylko więcej.

Rynek pracy przechodzi obecnie dynamiczne zmiany. Jak przekonuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, na kształt obecnej sytuacji wpływ ma wiele czynników, takich jak rozwój technologiczny czy transformacje społeczno-demograficzne. Ponadto także zmiany ekonomiczne, polityczne i środowiskowe. Eksperci HR przekonują, że rozwój technologii, robotyki, automatyzacji i sztucznej inteligencji sprawi, że część zawodów przestanie istnieć. Choć na kształt rynku pracy może w głównej mierze wpłynąć rewolucja technologiczna, należy pamiętać, że ludzkie umiejętności pozostaną niezastąpione. Technologia nie ma zabierać, tylko wspierać i redefiniować istniejące miejsca pracy.

Zawody przyszłości nie tylko w IT - grafika, ludzie stoją obok siebie, nad jedna głową żółta żarówka.
Zawody przyszłości nie tylko w IT

Przyszłość? OZE, technologia i medycyna

Z raportu Biura Statystyki Pracy (The Bureau of Labor Statistics U.S.) pt. Employment projections – 2020-2030 wynika, że w ciągu najbliższych 8 lat na globalnym rynku pracy będzie rosła popularność zawodów związanych z rynkiem energii odnawialnych. Ponadto rozwojem technologii i medycyną. Oznacza to, że w gronie wyjątkowo pożądanych profesji obok specjalisty IT, analityka danych czy logistyka znajdziemy zawody związane z usługami medycznymi, jak np. opiekun osoby starszej.

Postęp w medycynie czy wydłużająca się długość życia to tylko niektóre z czynników, które determinują nadchodzące zmiany. Fakt, że społeczeństwo się starzeje widać również na polskim rynku.

Według wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, w ciągu dekady w naszym kraju liczba osób w wieku senioralnym wzrosła o 30%. Innymi słowy przybyło ich aż 2 miliony. Oznacza to, że zapotrzebowanie na opiekunów seniorów zauważalnie rośnie. Ofert pracy nie brakuje i choć stawiają one przed kandydatami wiele wyzwań, to wykazując się empatią i cierpliwością z łatwością można znaleźć w tej branży zatrudnienie.

Więcej niż praca

Korzyści płynących z zatrudnienia jako opiekun osoby starszej jest wiele. Dzięki takiej pracy możemy czuć się pomocni i potrzebni. Do obowiązków opiekuna seniora należą czynności, których podopieczny nie jest w stanie wykonywać sam. Wielu ludzi w podeszłym wieku potrzebuje pomocy przy ubieraniu się, korzystaniu z toalety, myciu się czy spożywaniu posiłków. Opieka nad osobą starszą to również odpowiedzialność za prace domowe: sprzątanie, gotowanie i robienie zakupów. A więc codzienne obowiązki, które dla osoby starszej stają się codziennym, ale wyzwaniem.  

Kto się odnajdzie w takiej pracy? Przede wszystkim osoby, które spełniają się przez niesienie pomocy i posługę innym. Ważne, by opieka nad drugim człowiekiem nie była przykrym obowiązkiem. Pracując z seniorami można odkryć, że jest to zajęcie dodające energii do życia. Ponadto wyzwalające optymizm i wzbudzające radość z tego co mamy. Będąc w pełni sił możemy pomagać tym, którzy już nie mogą już sobie pozwolić na samodzielność.

Źródło: Promedica24