Workation – praca na wakacjach czy wakacje po pracy? Blisko dwie trzecie (65%) Polaków planuje urlop wypoczynkowy w sezonie letnim. Stanowi to niemal o 20% więcej niż rok wcześniej – wynika z badania dotyczącego planów wyjazdowych Polaków przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej. Jednak jak się okazuje, wyjazd w cieplejsze rejony nie musi wiązać się z koniecznością brania „wolnego” od pracy. Wzrastająca popularność modelu zdalnego powoduje, że wykonywanie pracy z rajskiej plaży, górskich szczytów, czy kameralnej kawiarni przy eleganckiej promenadzie coraz mniej zaskakuje.

Wyjazdy w miejsca typowo wypoczynkowe, ale ze służbowym laptopem w bagażu podręcznym stają się coraz chętniej wybieranym modelem pracy. Workation, bo taką nazwą określa się opisywane zjawisko, powoli zaczyna dominować jako wymarzony sposób na codzienną pracę. Aż ¾ polskich pracowników chętnie połączyłoby wykonywanie obowiązków służbowych z wakacjami, według badania przeprowadzonego przez Grant Thornton. Biuro zdalne nie musi ograniczać się do prywatnych przestrzeni mieszkania. Nieco inne spojrzenie mają pracodawcy, zaledwie 4 na 10 przełożonych zgodziłoby się na taki model. Może się to wiązać, chociażby z różnicami czasowymi lub koniecznością doraźnych spotkań bezpośrednich w biurze, które stają się niemożliwe na większą odległość.

Workation – nowy trend pracy czy sposób na ucieczkę od służbowych obowiązków? - kobieta pracuje przed komputerem na balkonie wśród zieleni.
Workation – nowy trend pracy czy sposób na ucieczkę od służbowych obowiązków?

Zalety i wady workation

Jedną z głównych zalet workation jest zwiększenie efektywności i motywacji. Opowiada się za tym chęć wcześniejszego skończenia pracy na rzecz możliwości skorzystania z udogodnień i dobrodziejstw miejsca, w którym się znajdujemy. Jednak, podczas pracy zdalnej – szczególnie na dużą odległość i w egzotycznym miejscu – pozbycie się rozpraszaczy jest niezwykle ważne. Tak samo, jak jej dobra organizacja. Warto zawczasu wyznaczyć godziny pracy i trzymać się ich, aby nie doprowadzić do zaniedbania obowiązków służbowych lub wręcz przeciwnie – przepracowania. Co w rezultacie prowadzi do frustracji.

Dobrze jest wcześniej zadbać o odpowiednie zaplecze technologiczne, które pozwoli się skupić na pracy. W takiej sytuacji sprawdzą się słuchawki z technologią ANC z opcją wyciszania hasłu z otoczenia. Pozwalają one na sprawne odbycie pilnego spotkania. Kluczowym urządzeniem może się także okazać zestaw głośnomówiący – stanowiący główne wyposażenie zdalnego biura w godzinach pracy, z zastosowaniem jako głośnik lub powerbank po wylogowaniu się ze służbowej poczty.

Potrzeby firmy i preferencje pracowników

Warto zauważyć, że ludzie zadowoleni ze swojej pracy są aż o 43% bardziej produktywni. Ponadto o 86% bardziej kreatywni – zgodnie z danymi British Polish Chamber of Commerce. Dlatego próba dostosowania preferowanych modeli pracy do realiów jest niezwykle ważna przy utrzymaniu pracowników w jak najlepszej kondycji w organizacji. Czasowa zmiana lokalizacji czy klimatu może pozytywnie wpłynąć na postrzeganie aktywności zawodowej. Warunkiem udanego workation jest miejsce, które zapewni komfort pracy. Ponadto będzie sprzyjało wypoczynkowi i możliwości zrelaksowania się po godzinach.

Warto się jednak zastanowić wcześniej, jakie podejście mają pracownicy. Czy zbyt swobodna atmosfera pracy nie wpłynie na obniżenie wyników firmy? Ponadto na zadowolenie ze współpracy i rozluźnienie relacji w zespole oraz zatarcie się kultury przedsiębiorstwa. Kwestia wyrobienia odpowiednich nawyków i obdarzenia się wzajemnym zaufaniem ze współpracownikami powinna odgrywać kluczową rolę w podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu nowego modelu pracy do organizacji.

Jakub Abramczyk, Sales Director Eastern Europe w Poly