Fuzje, przejęcia, zmiany organizacyjne, nowe technologie to najczęstsze przyczyny zwolnień grupowych, które w 2018 r. dotknęły około 30 tys. pracowników w Polsce. Ten trudny moment dla pracowników, to jednocześnie największe wyzwanie dla organizacji, która musi szczególnie zadbać o budowany latami wizerunek. Z pomocą przychodzi MultiCareer – kompleksowe wsparcie od pracodawcy, dzięki któremu pracownicy szybciej odnajdą się na rynku pracy. Pracownik objęty programem MultiCareer uzyska MultiLesson, czyli nieograniczony abonament do nauki języków obcych, opiekę psychologa i konsultanta kariery, spersonalizowane oferty pracy, szkolenia z kompetencji miękkich czy kursy zawodowe pozwalające na zmianę branży.

MultiCareer to ciekawy i nowatorski projekt realizowany w sytuacji, która z punktu widzenia zarówno pracodawcy, jak i pracownika jest niezwykle trudna, czyli w chwili zwolnienia. Odprawą pieniężną można zapewnić względną stabilizację finansową na najbliższy czas. MultiCareer oznacza jednak rozwój.

Pakiet MultiCareer oferuje kompleksowe wsparcie dla zwolnionego pracownika. To pierwszy tego typu produkt na polskim rynku, który pomaga łagodniej przejść przez niełatwy etap zwolnienia na ścieżce kariery – zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Jest odpowiedzią na potrzeby obu stron. Dzięki MultiCareer odprawiany pracownik zyskuje szereg bonusów usprawniających postawienie kolejnego zawodowego kroku, pracodawca zaś w przypadku zwolnień grupowych redukuje koszty i czas potrzebny na przygotowanie takiego zestawu świadczeń.

Zobacz też:

Firmy z sektora MŚP motywują przede wszystkim pieniędzmi. Świadczenia pozapłacowe daleko w tyle!

Znajomość języków obcych to dziś jeden z największych atutów na rynku pracy. Trzonem MultiCareer jest MultiLesson, czyli połączenie najbardziej elastycznych rozwiązań znanych z modeli typu MultiSport i Uber, zrealizowane w formie lekcji językowych. W dużym skrócie: to abonament na zajęcia z języka obcego odbywające się blisko miejsca zamieszkania pracownika. MultiLesson wykorzystuje siłę lekcji one to one, proponując indywidualne zajęcia z lektorami i niespotykane dotąd rozwiązanie, czyli rozpoznawanie, gdzie w najbliższej okolicy znajdują się lektorzy, którzy mogą uczyć go na poziomie, który go interesuje. Serwis MultiLesson kieruje pracownika do lektorów uczących dosłownie tuż za rogiem. Obecnie oferuje naukę ponad 20 języków, w tym nie tylko popularnego angielskiego czy hiszpańskiego, ale też chińskiego, koreańskiego, węgierskiego czy serbskiego. – Aktualnie w MultiLesson bierze udział ponad 1000 lektorów. Wielu podkreśla prostotę i innowacyjność tego przedsięwzięcia – mówi Łukasz Skrzypek, lider projektu.

W grudniu 2018 roku, na zlecenie MultiLesson Sp. z o.o., instytut Kantar Millward Brown przeprowadził badanie na temat atrakcyjności bonusów pracowniczych.

Spośród 400 badanych, aż 80,8% odpowiedziało iż „karty umożliwiające naukę dowolnych języków obcych na indywidualnych zajęciach z lektorem w dowolnym czasie i miejscu” są „bardzo atrakcyjnym” lub „raczej atrakcyjnym” benefitem pozapłacowym. Spośród badanych benefitów bardziej atrakcyjne okazały się jedynie „karnety na wydarzenia kulturalne”.

Zobacz też:

Deloitte: Co piąty Polak obawia się, że w ciągu 10 lat jego miejsce pracy zniknie z powodu rozwoju technologii

Zgodnie z  badaniem, oferta MultiLesson okazała się bardziej atrakcyjna nawet od kart sportowych („karty do różnych obiektów sportowych, np. na zajęcia fitness, siłownię, basen”) oraz wyjazdów integracyjnych. Na pytanie „Co powoduje, że abonament MultiLesson jest tak atrakcyjny”, respondenci wymienili: elastyczne godziny 58,5%, lekcje one to one 54,5%, lekcje face to face 49,3%, elastyczny wybór miejsca 48,5%.  Aż 87% respondentów uznało, że oferowanie bonusu w postaci karty umożliwiającej korzystanie z zajęć z języka obcego wpływa na to, że pracownicy „zdecydowanie lub raczej tak”  częściej chwalą się swoim miejscem pracy, a 82% stwierdziło, że dzięki temu czują się w niej bardziej docenieni.

Ponad 80,03% respondentów odpowiedziało też, że „wzięłoby” lub „na pewno wzięłoby” pod uwagę skorzystanie z tej formy nauki języka obcego, gdyby ich pracodawca zaoferował  im kartę benefitową, umożliwiającą uczęszczanie na zajęcia z języka obcego na zasadach funkcjonujących w MultiLesson. Koszt miesięcznego abonamentu MultiLesson to 199 zł. W jego ramach pracownik ma możliwość korzystania z nieograniczonej liczby zajęć językowych. Istnieje też możliwość zakupu pakietu rodzinnego w cenie 499 zł. W tym przypadku z abonamentu może korzystać aż do czterech członków najbliższej rodziny pracownika.

MultiCareer to jednak nie tylko lekcje języka. Jego twórcy poszli o krok dalej.

Oparliśmy nasz projekt na dwóch filarach: doświadczeniu życiowym i analizie rynku. Myśleliśmy przede wszystkim o tym, jaką pomoc sami chcielibyśmy otrzymać od pracodawcy w sytuacji zwolnienia – wyjaśnia Łukasz Skrzypek. – Utrata pracy to deficyt w obszarze nie tylko finansowym, lecz także psychologicznym. Doszliśmy do wniosku, że nieodzowna w takim przypadku będzie opieka psychologa i doradcy zawodowego, którzy pomogą ukierunkować pracownika w oparciu o jego silne strony i wzmocnią jego poczucie wartości.

W 2018 r. około 30 tys. osób zostało zwolnionych w ramach zwolnień grupowych. To niezwykle trudne z wielu względów – jak choćby z tego, że w chwili zwolnienia wszyscy odprawieni pracownicy stają się dla siebie potencjalną konkurencją. Uwzględniając konieczność stawania do wyścigu o posadę, MultiCareer zapewnia także doradztwo z zakresu pisania CV i listu motywacyjnego, których weryfikacja stanowi pierwszy etap rekrutacji do nowej firmy, a ich atrakcyjność ma duży wpływ na powodzenie na kolejnych jej etapach. Ponadto zwolniony pracownik będzie mógł wziąć udział w kursach zawodowych pozwalających na zmianę branży, m.in.: programowania, bankowości i finansów, marketingu etc., lub w kursach podnoszących kompetencje (np. obsługa pakietu Office) i poszerzających tzw. umiejętności miękkie: negocjacje, sprzedaż, marketing.

A co, jeśli w dotychczasowej pracy pracownik osiągnął odpowiedni pułap finansowy i w sytuacji zwolnienia podejmie decyzję o założeniu własnej działalności? Jeżeli zechce wykorzystać tę sytuację jako okazję do samozatrudnienia, dzięki MultiCareer i osobom związanym z funduszami VC oraz kadrą akademicką otrzyma wiedzę na temat tego, jak założyć firmę, jak znaleźć środki na jej dofinasowanie, a być może także spełnić swoje wieloletnie marzenia. Będzie mógł wziąć też udział w szkoleniu z pozyskiwania dofinansowań (programów unijnych, rządowych i funduszy prywatnych).

Przed pracownikiem, który zdecyduje się na poszukiwanie zatrudnienia na etacie, otwiera się morze możliwości dzięki wielu kanałom ofertowym. Aby nie zginąć w zalewie informacji i wyłowić jedynie ofertowe „perełki”, będzie on mógł skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia współpracujących z MultiCareer, które przygotują dla niego sprofilowane propozycje pracy od największych polskich firm zajmujących się rekrutacją.

Chcemy wyraźnie podkreślić: MultiCareer to rozwiązanie wielopłaszczyznowe i nawet w tak trudnej sytuacji atrakcyjne dla obu stron – dodaje Łukasz Skrzypek. – Firma redukuje koszty związane ze zwolnieniami grupowymi, daje pracownikom nowe możliwości, a także wzmacnia swój wizerunek odpowiedzialnego pracodawcy, dla którego pracownik jest ważny naprawdę, a nie tylko w zgrabnie promowanym haśle. Pracownik z kolei dostaje wędkę i rybę. Rybę rozumiemy tu jako odprawę finansową. Wędką są wszystkie elementy MultiCareer, bo pozwalają mu na rozwój, a tego nie da się przeliczyć na pieniądze.

 

MultiCareer jest rozliczany w systemie indywidualnym, w oparciu o informacje na temat zapotrzebowania firmy. Obecnie mogą z niego korzystać firmy nie tylko na terenie Warszawy i okolic, ale także – podobnie jak pracownicy Santander, który jest jednym z klientów MultiLesson – pracownicy z całej Polski.