Elastyczna praca na etacie – od kiedy? Od sierpnia 2022 roku mają wejść w życie przepisy prawa pracy implementujące dyrektywę Unii Europejskiej, która wprowadza korzystne rozwiązania dla pracujących rodziców lub opiekunów. Ta dyrektywa odpowiada potrzebom pracowników, którzy chcą łączyć życie zawodowe z prywatnym w ramach koncepcji work-life balance.

Wdrożona dyrektywa jest pozytywnie odbierana przez pracowników. Przede wszystkim, że rozszerza zakres uprawnień urlopowych w zakresie urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego. Stwarza również większy zakres ochrony stosunku pracy, poszerza zakres informacji, jakie mają być przekazywane pracownikom. Ponadto także uelastycznia czas pracy. Co jest szczególnie istotne kiedy bywają trudności z połączeniem obowiązków zawodowych z prywatnymi.

Elastyczna praca na etacie – od kiedy?
Elastyczna praca na etacie – kiedy będzie uchwalona?

Oczywiście te rozwiązania są korzystne dla pracowników, ale niekoniecznie pozytywnie odbierane przez pracodawców – dlatego, że w pewien sposób zaburzają sprawną organizację pracy. Mogą rodzić szereg wątpliwości i barier zwłaszcza u małych i średnich przedsiębiorstw, gdzie stan zatrudnienia nie jest zbyt duży i każda nieobecność pracownika może rodzić problemy natury organizacyjnej – powiedziała serwisowi eNewsroom Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka prawa pracy w Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Większe firmy mogą sobie z tym poradzić, ale generalnie są to dodatkowe obciążenia. Biurokracja, która jest negatywnie odbierana przez pracodawców. I istnieją obawy, czy w ten sposób też przepisy prawa pracy nie będą zniechęcały do zatrudniana w tej formule. Czy czasem bardziej popularne nie będą umowy cywilno-prawne, które aż tylu obowiązków i dodatkowych uprawnień dla pracownika nie wprowadzają. Oczywiście koncepcja work-ife balance jest bardzo ważna – należy rozszerzać i wzmacniać różne elastyczne rozwiązania. Jednak w taki sposób, aby one były do przyjęcia przez pracodawców tworzących miejsca pracy właśnie dla pracujących rodziców – analizuje Spytek-Bandurska.

Źródło: eNewsroom

Przeczytaj także: Jak osiągnąć work-life balance?

Jak osiągnąć work-life balance? Bez reszty pochłania Cię kariera, ciągle się gdzieś spieszysz i nie pamiętasz, kiedy ostatnio odpoczywałeś? Na dłuższą metę to niebezpieczny stan. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak zachować work-life balance i ciesz się życiem w zgodzie ze samym sobą.

Dlaczego warto zadbać o życiową równowagę?

W pogoni za sukcesem zapominamy, że życiowa równowaga powinna być jednym z jego wyznaczników. To właśnie work-life balance pozwala znaleźć właściwe proporcje między czasem przeznaczonym na pracę a czasem poświęconym innym aktywnościom. Takie podejście zmniejsza ryzyko popadnięcia w pracoholizm, przeciwdziała wypaleniu zawodowemu oraz chorobom związanym z długotrwałym stresem. Życiowa równowaga pozwala ustrzec się od rozpadu więzi rodzinnych i społecznych. Umiejętnie organizując czas zyskujesz nie tylko Ty, ale i Twoje otoczenie.