Im bliżej sezonu, tym ceny wycieczek wyższe. Jak co roku tysiące osób zastanawia się, czy kupować wyjazdy na lato wcześniej, czy może lepiej się wstrzymać i zaczekać na last minute. Doradcy turystyczni z uśmiechem odpowiadają, że gdyby za każde takie pytanie dostawali złotówkę, nie musieliby pracować. Prawda jest, że im bliżej do wylotu, tym ceny zakwaterowania są wyższe. Ponadto eksperci ostrzegają, że na last minute w tym roku nie ma co liczyć – ze względu na wysoką inflację w całej Europie. Jak zmieniają się ceny do najczęściej wybieranych hoteli i kierunków wakacyjnych?

Hotele w popularnych kierunkach turystycznych, które z uwagi na klimat nie działają w okresie zimowym, potrzebują środków finansowych na rozruch, zanim pojawią się u nich pierwsi klienci. Pieniądze te pozyskują między innymi z przedpłat, których dokonują biura podróży. Te z kolei pieniądze otrzymują od klientów, którzy rezerwują swoje wakacje z kilku- lub kilkunastotygodniowym wyprzedzeniem. By zachęcić potencjalnych turystów do zakupów, oferują duże zniżki na pobyt, co znajduje odzwierciedlenie w cenach ofert. To właśnie dlatego zimą można zamówić letnie wojaże z kilkudziesięcioprocentowymi rabatami. Im bliżej do wylotu, tym ceny zakwaterowania są wyższe. Potwierdzają to konkretnych przykłady.

Im bliżej sezonu, tym ceny wycieczek wyższe - białe domki mieszkalne nad brzegiem morza.
Im bliżej sezonu, tym ceny wycieczek wyższe

Ceny wycieczek – Turcja

Turcja już w zeszłym roku zajęła pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych destynacji turystycznych Polaków. Podróżni najchętniej wyjeżdżają na Riwierę Morza Śródziemnego. Na miejscu wybierają dobrej jakości hotele o standardzie 4 i 5 gwiazdek z bogatą ofertą all inclusive. Przykładem takiej oferty jest hotel Eftalia Village – średnia cena na tygodniowy pobyt w lipcu przy rezerwacji w grudniu wynosiła 3163 zł od osoby. Za ten sam pakiet kupowany w lutym trzeba było zapłacić 3409 zł, czyli o 246 zł więcej. Jeśli to przemnożymy przez liczbę osób z rezerwacji, różnica staje się znacząca. Przy hotelu Tac Premier cena skoczyła o 120 zł od osoby (2802 zł w grudniu, 2922 zł w lutym).

Ceny wycieczek – Grecja

Grecja to drugi najczęściej wybierany kierunek przez Polaków podróżujących na zorganizowane wakacje z biurami podróży. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu biorąc pod uwagę liczbę wysp i regionów w lądowej części kraju, to ponad 20 różnych destynacji, które czekają na polskich turystów. Najpopularniejszą jest Kreta, ale nasi podróżni lubią też Rodos i Zakintos. Jak zatem wyglądają ceny lipcowych wyjazdów do Grecji? Na przykład przy rezerwacji w grudniu pobytu w hotelu Gouves Water Park Holiday Resort na Krecie na lipiec trzeba było zapłacić 4338 zł od osoby. W lutym cena skoczyła do 5582 zł, czyli o prawie 1250 zł od osoby. Z kolei za wakacje na Zakintos, w hotelu Caretta Beach w grudniu płaciło się 3769 zł od osoby. A w lutym już 4042 zł.

Ceny wycieczek – Egipt

Egipt to kierunek całoroczny, do którego Europejczycy wyjeżdżają również latem. Bajeczna rafa koralowa, plaże, zabytki starożytności i komfortowe hotele z bogatym all inclusive to magnesy przyciągające turystów nad ciepłe Morze Czerwone. Ile kosztuje taka przyjemność? Przykładowo w hotelu Jaz Aquamarine wakacje w lipcu zamawiane w grudniu kosztowały 3756 zł od osoby, w lutym 4947 zł. Spore różnice dotyczyły też innego popularnego obiektu w Marsa Alam – Albatros Sea World Marsa Alam. Osoby, które zamówiły go pod koniec zeszłego roku, zapłaciły średnio 3951 zł od osoby.W lutym ceny skoczyły do 4252 zł.

Ceny wycieczek – Bułgaria

Jeszcze kilka lat temu urlop nad Morzem Czarnym był dla Polaków powrotem do dzieciństwa. Wiele osób chciało zabrać do Bułgarii swoje rodziny, by pokazać im miejsca, w których same spędzały wakacje. Obecnie to jeden z najpopularniejszych kierunków, szczególnie lubiany przez rodziny z dziećmi i młodzież. Ta pierwsza grupa klientów docenia piękne, piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza i liczne atrakcje dla dzieci, ta druga bary, dyskoteki i kluby nocne. Wszyscy lubią Bułgarię za stosunkowo krótki lot i gwarantowaną latem pogodę. Jak kształtują się ceny wyjazdów letnich? Weźmy za przykład hotel Nessebar Beach – tygodniowy pobyt w lipcu zamawiany w grudniu zeszłego roku kosztował 2469 zł. W lutym było to już 2723 zł. Spora różnica w cenie dotyczy też obiektu Diamond. Kto zamówił go pod koniec zeszłego roku, zapłacił 2276 zł, w lutym musiał przeznaczyć już 2786 zł od osoby.

Ceny wycieczek – Hiszpania

Na koniec przyjrzyjmy się Hiszpanii. Polacy mogą wybierać spośród kilkunastu kierunków – od części lądowej kraju, przez Baleary z Majorką aż po Wyspy Kanaryjskie. Te ostatnie są popularne zarówno zimą jak i latem. Klienci, którzy już w grudniu zaplanowali wakacje w hotelu R2 Rio Calma na Lanzarote, za rezerwację zapłacą 3709 zł od osoby. Ta sama oferta w lutym kosztowała już 3919 zł. Podobnie jest w przypadku Abora Interclub Atlantic na Gran Canarii – w grudniu oferty kosztowały 4039 zł od osoby, w lutym 4489 zł. Przedsprzedaż to zawsze okazja do zaoszczędzenia na zagranicznych wojażach. A jak pokazuje nasza analiza, różnice w cenach są na tyle znaczące, że można by za nie pojechać jeszcze dodatkowo na weekendowy wypad. Choć promocje powoli się kończą, w dalszym ciągu można znaleźć wyjazdy w atrakcyjnych cenach. Dodatkowo skorzystać z szeregu korzyści takich jak możliwość dokonywania zmian w rezerwacjach, gwarancja najniższej ceny lub niezmienności ceny.

Źródło: Wakacje.pl