Gdzie Polacy spędzą wakacje 2022? W ostatnich latach ogromną popularnością wśród Polaków cieszą się wyjazdy zagraniczne. Oferta biur podróży jest bogata i dostosowana do każdego urlopowicza. Decyzja o wyborze wakacyjnego kierunku należy do trudnych i zależy od naszych preferencji. Które kraje będą w tym roku najpopularniejsze na letni wypoczynek?

Jak wynika z analizy Wakacje.pl. Turcja, Grecja i Egipt to trzy kierunki, które na nadchodzący sezon letni wybierają Polacy. Największy multiagent w Polsce przeprowadził też badania ogólnokrajowe, które pokazują, że w tym roku na zagraniczny urlop wybiera się 40 proc. osób w wieku powyżej 18. roku życia.

40 proc. respondentów odpowiada, że zdecydowanie planuje lub raczej planuje taką podróż. 46 proc. z nich skorzysta przy tym z usług biura podróży. Dlaczego Polacy zamierzają wyjechać na wczasy zorganizowane? 63 proc. wskazuje na wygodę, mówiąc, że kupując w biurze podróży, za wszystkie usługi potrzebne do realizacji wyjazdu – od transportu, przez zakwaterowanie, aż po wyżywienie, płaci tylko raz. 62 proc. docenia też, że nie musi się martwić o formalności związane z organizacją wycieczki. 40 proc. podkreśla, że w razie problemów będzie mogło skorzystać z pomocy rezydenta lub organizatora.

Gdzie Polacy spędzą wakacje 2022?
Gdzie Polacy spędzą wakacje 2022?

Wycieczki zorganizowane to najbezpieczniejsza forma podróżowania. Touroperatorzy działają zgodnie z zasadami zapisanymi w ustawie turystycznej i unijnych przepisach. Nakładają one na nich m.in. obowiązek wykupienia zabezpieczenia finansowego na rzecz podróżnych na wypadek ogłoszenia niewypłacalności. Dodatkowo odprowadzane są składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy. Co sprawia, że pieniądze klientów są zabezpieczone po trzykroć.

Wakacje 2022: Dokąd pojadą pary, a dokąd rodziny?

W tym roku Polacy chcą wypoczywać w Grecji, Hiszpanii, Turcji, Chorwacji, we Włoszech. A dalej w Egipcie, Bułgarii, na Cyprze, Malcie i w Tunezji.
W pierwszej trójce najczęściej wybieranych kierunków na sezon letni według stanu sprzedaży na koniec marca znalazły się Turcja, Grecja, Egipt, które łącznie odpowiadają za 65 proc. sprzedaży. Miejsca od 4 do 10 zajmują Hiszpania, Tunezja, Cypr, Bułgaria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chorwacja i Włochy.

Gdzie Polacy spędzą wakacje 2022? - Najpopularniejsze kraje na lato
Gdzie Polacy spędzą wakacje 2022?

Analizując dane łatwo zauważyć, że pary najczęściej stawiają na Riwierę Turecką Morza Śródziemnego (Antalya), Hurghadę w Egipcie oraz na Kretę. Rodziny z dziećmi decydują się na wypoczynek w regionie Antalyi, Hurghady i na Rodos. W grupie osób podróżujących w pojedynkę ranking także różni się miejscem trzecim, na które wchodzi Bułgaria.

Gdzie Polacy spędzą wakacje 2022? - infografika, najpopularniejsze kraje wg. grup konsumenckich

Trendy obserwowane na rynku potwierdzają, że podróże to ważny element życia Polaków. Po dwóch latach pandemii i ograniczeniach z nią związanych widać, że turyści są spragnieni wyjazdów. Na ten moment wojna w Ukrainie nie wpływa ani na chęć do wyjeżdżania za granicę, ani na zmianę preferencji w wyborze kierunków. Największą popularnością cieszą się kraje, w których Polacy od lat najchętniej wypoczywają. Ponadto te, które doceniają za świetną relację ceny do jakości.

Źródło: Wakacje.pl