Do Turcji bez paszportu. Świetna wiadomość dla wszystkich Polaków – od 19 kwietnia do Turcji turystycznie można podróżować na podstawie dowodu osobistego. Decyzję w tej sprawie podpisał już prezydent Turcji Recep Erdogan. Do Turcji można wjechać na podstawie dowodu osobistego, a nie jak to było do tej pory, paszportu.

Turcja to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. W zeszłym roku była liderem w rankingach biur podróży – w sumie na swój urlop Turcję wybrało prawie 590 tysięcy klientów wakacje.pl. Natomiast w 2019 roku ponad 880 tysięcy. Dla regionu Antalyi nad Morzem Śródziemnym jesteśmy piątym pod względem wielkości rynkiem źródłowym. Według wyliczeń Recepa Yavuza, szefa Grupy Roboczej ds. Turystyki przy Ratuszu Antalyi, w zeszłym roku udział Polski w rynku turystyki przyjazdowej wynosił 5 procent. innymi słowy tyle samo, ile Wielkiej Brytanii w bardzo dobrym dla branży 2019 roku.

Do Turcji bez paszportu - widok na budynki i wieże w Turcji
Do Turcji bez paszportu

Dobra wiadomość dla polskich turystów

To świetna wiadomość, ale przede wszystkim olbrzymie ułatwienie dla setek tysięcy Polaków, którzy chcą spędzić swój urlop w Turcji. Do tej pory dla części klientów obowiązek paszportowy był przeszkodą. I co za tym idzie, powodem, dla którego rezygnowali z wyjazdu do tego pięknego kraju. Teraz nie muszą się tym przejmować. Wycieczki do Turcji z Polski organizowane są przez cały rok. O ile w sezonie letnim mowa o wypoczynku nad Morzem Śródziemnym lub Egejskim i programach objazdowych, to zimą dostępne są zarówno wyjazdy na Riwierę Turecką, jak i na narty do Kapadocji. Ciekawą propozycją są też wycieczki do Stambułu, wspaniałej metropolii z bogatą historią i kulturą położonej jednocześnie na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji.

Polacy kochają Turcję

Z kilku powodów. Poza niewątpliwymi urokami samego kraju, doceniają wysoką jakość usług przy zachowaniu atrakcyjnych cen. Hotele z imponującymi kompleksami basenowymi, z których część stanowi pełnoprawne parki wodne, bogata oferta all inclusive, bliskość zabytków, możliwość zrobienia zakupów czy skorzystania z zabiegów spa to główne magnesy przyciągające naszych gości każdego roku. Jeśli dołożymy do tego piaszczyste plaże, krótki przelot i gwarantowaną pogodę, otrzymujemy przepis na wspaniały urlop. Choć przy podróży do Turcji Polacy nie muszą już mieć paszportów, to mają obowiązek przedstawić dokument tożsamości. Może to być na przykład dowód osobisty. Dotyczy to również dzieci, o czym nie można zapominać, wybierając się za granicę. Jeśli więc dziecko nie ma paszportu, zadbajmy, by wyrobić mu dowód osobisty. Bez dokumentu tożsamości nie będzie mogło przekroczyć granicy, czy wsiąść do samolotu.

Źródło: Wakacje.pl